ahtapot hakkında ilginç

Ahtapotlar Hakkında:En ilginç deniz canlılarından biridir. Ahtapot adı bir Yunancadan türetilmiş ve sekiz ayaklı anlamına geliyor. 200’den fazla ahtapot türü vardır ve hepsi dünyanın dört bir yanındaki okyanuslarda, genellikle mercan resiflerinin yakınında yaşar. Ahtapotlar omurgasızlardır, bu da kemiksiz oldukları anlamına gelir. Bundan dolayı ahtapot sudan çekildiğinde şeklini kaybeder.

Ahtapotlar Hakkında 14 Gerçek Bilgi

 1. Tüm ahtapotlar, manto denilen, 8 kolla çevrili, tentacles denilen bir kafaya sahiptir. Tüm hayati organlar kafalarında bulunur.
 2. Renkleri ve büyüklükleri ortamları tarafından belirlenir. Soğuk suda yaşayanlar, tropikal (ılık) suda yaşayanlardan çok daha büyük olacaktır.
 3. Vücutlarındaki tek sert yapı, papağan gagasına benzeyen gagadır. Gagalarını yemek için kullanırlar.
 4. Güçlü vantuzlar kullanarak, yengeçleri, yumuşakçaları ve kerevitleri avlarlar.
 5. 3 kalpleri var ve kanları mavi renkte.
 6. Omurgasızlar olmasına rağmen, inanılmaz derecede sinir sistemi geliştirdiler ve çeşitli şeyler öğrenebilirler. Bazı deneyler bulmacaları çözebileceklerini, şekil ve kalıpları ayırt edebildiklerini gösterdi. Hem kısa hem de uzun süreli hafıza geliştirebilirler.
 7. Oldukça gelişmiş sinir sistemi nedeniyle, bazı insanlar ahtapotların operasyon sırasında acı çektiğini ve ameliyattan önce anestezi kullanımının gerekliliğine inanıyor.
 8. Ahtapotlar temel olarak, çeşitli teknikleri kullanarak avcılardan kaçma yetenekleriyle ünlüdür.
 9. Cildin rengini ve dokusunu çevre ile harmanlayarak görünmez hale gelebilirler.
 10. Tehlike anında avcıları şaşırtan ve onlardan kaçma şansı veren mürekkep tarzı sıvı çıkartırlar.
 11. Bazı ahtapotlar avını sersemleten veya bir insana zarar verebilecek çok güçlü toksinler üretir. En tehlikeli ahtapot, birkaç kişiyi aynı anda öldürebilecek mavi halkalı ahtapottur.
 12. Erkek ahtapot çiftleşmeden birkaç ay sonra ölür.Dişi yumurtaları yumuşayana kadar hayatta kalır. Daha sonra açlıktan ölecektir, çünkü üç ay yemek yemeyecek (yumurtaların yumurtadan çıkması için gereken zaman).
 13. Dişi haftada 150.000 yumurta yumurtlayabilir. Yumurtadan çıktıktan sonra, küçük ahtapotlar plankton ile kısa süre yüzecek ve daha sonra denizin dibine geri dönecektir.
 14. Ahtapotlar türlere bağlı olarak birkaç ay ile birkaç yıl arasında yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir