akita köpeği

Akita Köpeği Hakkında: Spitz ailesine ait orta ila büyük köpek türüdür. Japonya’nın kuzeydoğu bölgelerinde bulunan Akita eyaletinden almıştır ismini. Akita köpeği, 1600’lerde yaratıldı ve neredeyse İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Japonya ile sınırlı kaldı. Akita’yı Japon hükümetinden hediye olarak alan, sağır bir yazar Helen Keller tarafından Amerika’ya getirildi. Akita günümüzde tüm dünyada bulunabilir. Çoğunlukla Japonya’da av köpeği, dünyanın diğer yerlerinde evcil hayvan ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Akita Köpeği Hakkında 11 Gerçek Bilgi

 1. 70 ila 130 kilo ağırlığa ulaşabilir.
 2. Kırmızı, beyaz, brindle (kaplan çizgili), çikolata kahverengi, gri veya siyah renkli olabilen hayvanlardır.
 3. İki tür Akita köpeği vardır: Japon ve Amerikan. Amerikan Akita, Japon Akita ile karşılaştırıldığında daha sağlam ve daha büyük. Küçük üçgen gözlerle geniş bir başı vardır. Japon Akita’nın tilki benzeri kafası ve badem şekilli gözleri vardır. Her iki tip de sivri kulaklara, uzun, kaslı gövdeye, hafif perdeli ayaklara sahip güçlü bacaklara ve kıvrılmış, kalkık kuyruklara sahiptir.
 4. Başlangıçta Japonya’daki soylu evlerin Shogun’larını korumak ve korumak, kümes hayvanlarını, yaban domuzlarını, kara ayıları ve geyikleri izlemek ve avlamak içindi. Kaplanla aynı takip tekniklerini kullanarak sessizce avlanıyor.
 5. Geçmişte Japonya’da çocukları korumak için kullanılırken anneler tarlalarda çalışmakla meşguldü.
 6. Çok sadık, cesur ve şefkatlidir. Yabancılara karşı doğal olarak çok şüpheli mükemmel bir bekçi köpeğidir.
 7. Akita köpeği inatçı ve kararlı bir doğaya sahiptir ve sahibinin yanı sıra sağlam, aynı zamanda başarılı bir eğitim için disiplini seven bir saygı, sabır ve anlayış gerektirir.
 8. Ağızda oyuncak ve çeşitli eşya taşımayı sever. Eğitilirse hızlıca gazete, terlik veya anahtar getirebilir.
 9. Aynı cinsiyetten olan Akita köpekleri birbirlerine tolerans göstermezler. Akita köpek ayrıca evdeki diğer köpeklere karşı çok agresif.
 10. Çok tüy döker. Yılda iki kez oluşan yoğun dökülme döneminde her gün fırçalanmalıdır.
 11. Dişisi 3 ila 12 yavru doğurur (ortalama 7).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir