Aldous Huxley, A Brave New World adlı kitabıyla tanınan en iyi İngiliz yazardı. Aldous Huxley 26 Temmuz 1894’te Sdaley,İngiltere doğdu.

Aldous Huxley Hakkında 17 Gerçek Bilgi

 1. Aldous Huxley’in annesi sadece 14 yaşındayken öldü. 1911’de hastalandı ve görüşü sonsuza dek hasar gördü.
 2. Kardeşi Noel, 1914’te depresyondan sonra intihar etti.
 3. 17 yaşındayken bir roman yazdı ama basılmadı.
 4. Aldous Huxley’in ilk romanı Crome Yellow, I. Dünya Savaşı sırasında çalıştığı Garsington Manor’daki hayata hiciv bir bakıştı.
 5. Aldous Huxley’nin çalışmaları genellikle insanlığın bilimsel ilerlemesinin potansiyel zararını ele alıyordu.
 6. Oxford’daki ünlü yazar D.H. Lawrence ile yakın bir dostluk geliştirdi. Sonunda 1930’da ölümünün ardından Lawrence’ın mektuplarını düzenledi.
 7. Aldous romanları arasında Krom Sarısı, Antik Saman, Çorak Yaprakları, Puan Sayaç Noktası, Cesur Yeni Dünya, Gazze’de Gözyaşı, Yaz Sonrası, Zaman Durmalı, Maymun ve Öz, Genius ve Tanrıça ve Ada’dan oluşuyordu.
 8. 1937’de karısı Maria ve oğlu Matthew ile birlikte Hollywood’a taşındı. Hayatının geri kalanı için orada yaşadı.
 9. ABD’ye taşındıktan ve Jiddu Krishnamurti ile buluştuktan hemen sonra manevi bir hal aldı. Vendatist oldu.
 10.  1939’da Los Angeles’taki Occidental Koleji’nde çok fazla zaman geçirdikten sonra Tarzana Koleji’nin yer aldığı Bir Çok Kundak Yaz’dan sonra hicivli bir kitap yazdı.
 11. Hollywood’un senaryo yazarı oldu ve haftada 3.000 dolar kazanmaya başladı.
 12. Aldous, senaryo yazarı olarak kazandığı paranın çoğunu, sanatçı ve yazar mültecileri ABD’ye Hitler’in Almanya’sından getirmek için kullandı.
 13. 1949’da Nineteen Eighty Four’un yazarı George Orwell’e kitabını tebrik etmek için bir mektup yazdı. Kitabın ‘çok önemli olduğunu’ hissetti ve hükümetin önümüzdeki yıllarda her şeyi kontrol edeceğini öngördü.
 14. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmak için başvuruda bulundu, ancak ABD’yi savunmak için silah almaya razı olmadığından, başvurusu birkaç kez reddedildi. Sonunda başvurusunu geri çekti.
 15. Aldous iki kez evlendi. İlk evliliği, karısı Maria öldüğünde sona erdi. Laura Archera ile ikinci evliliği, Aldous laringeal kanserden öldüğünde sona erdi.
 16. 22 Kasım 1963’te 69 yaşında öldü.Öldüğü zaman, yazar C.S. Lewis de vefat etmişti. Ölümlerinin her ikisi de Başkan John F. Kennedy ‘nin suikasti tarafından gölgede kaldı.
 17. Rus besteci Igor Stravinsky, Aldous Huxley ile iyi arkadaşdı. Igor son orkestra kompozisyonunu Aldous’a adadı.
Etiket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir