Alessio Baldovinetti

Alessio Baldovinetti Hayatı:Rönesans döneminin başlarında İtalyan bir ressamdı. 14 Ekim 1425’te Floransa’da zengin bir tüccar aileye doğdu. Ebeveynlerinin dünyadaki en büyük erkek çocuğuydu ve en büyük erkek çocuğun babasının kariyeri yolunda takip etmesi yaygın olmasına rağmen, sanatçı olmayı seçmişti.

1448’de ressamın loncası Compagnia di San Luca’da çalışmaya başladı. 1448’de bağımsız bir sanatçı olarak yaptığı ilk çalışma, 1449’da Santissima Annunziata’nın kapı resimlerindeki Şapel ve 1450’de Mugello’nun Pieve di Borgo San Lorenzo için bir eser . Alessio, gelecek nesil ressamları etkileyen önemli bir Floransalı sanatçı olmaya devam edecek.

Alessio Baldovinetti Hayatı ve 15 Bilgi

  1. Sanatçı Domenico Veneziano, Paolo Uccello ve bilimsel realistler ve doğa yazarları olarak bilinen bir grup ressam olan Andrea del Castagno’nun tarzını takip etti.
  2. Alessio’nin S. Egidio kilisesinde Domenico Veneziano ile birlikte 1441-1451 arasındaki bir noktada çalıştığına dair spekülasyonlar var ancak kesin bir kanıt yok. İşin tamamlanması için Alessio’nin 1460’ta görevlendirildiği bilinmektedir.
  3. Alessio Baldovinetti de harika bir peyzaj sanatçısıydı ve Annunziata bazilikasının freskini boyadı. Manzaralarını olabildiğince gerçek, aralıklı ve doğal detaylarla boyadı.
  4. Yaklaşık 1465 yılında Sarı renkte bir Leydi Portresi çizdi. 1866’da resim, yanlışlıkla Urbro Kontes Palma’nın Kontesinin bir portresi olarak Piero della Francesca’ya atfedilen Londra Ulusal Galerisi tarafından satın alındı. 1911 yılına kadar bir sanat tarihçisinin gerçek sanatçının Alessio Baldovinetti olduğunu belirlemesi değildi. Portrenin bakıcısı bilinmemektedir.
  5. Alessio Baldovinetti, Bakire ve Çocuk (1472) ‘nin bir sunağı ve Eski Ahit freskleri içeren kilisesi Statiinit için çeşitli önemli eserler üzerinde çalışmak üzere görevlendirildi.
  6. Alessio Baldovinetti ayrıca bir mozaik sanatçısı olarak çalıştı ve 1481 ve 1483 yılları arasında S. Miniato kilisesinde katedralin içindeki ve dışındaki mozaiklerin onarımı için çalıştı.
  7. Alessio Baldovinetti’nin çalışmaları bugün Paris’teki Louvre, Londra’daki Ulusal Galeri, Londra’daki Courtauld Sanat Enstitüsü, Floransa’daki Devlet Müzeleri ve daha pek çoğu dahil dünyadaki galerilerde ve müzelerde bulunabilir.
  8. Alessio Baldovinetti’nin en ünlü eserlerinden bazıları Annunciation (1447), Madonna ve Azizler ile Çocuk (yaklaşık 1454), Madonna ve Çocuk (1460-65), Bakire ve Çocuk (1455-60), Doğuş (1460-62), Portre Sarı Bayan (c., 1465, çerçeve ile), Sarı Bayan: (c. 1465, çerçeve olmadan) ve Duyuru (1466-67).
  9. Alessio Baldovinetti ahşap, tuval ve duvarlar da dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda sanat yarattı ve freskler oluşturmak için boyama tekniğini kullanarak çalıştı. Bir fresk oluşturmak için ıslak ya da taze sıva üzerine pigment boyamak gerekir. Detaylar daha sonra eklendiğinde, sıva kuru olduğunda, boyama tekniği secco olarak adlandırılır.
  10. Alessio Baldovinetti, 29 Ağustos 1499’da Sao Paulo’da öldü ve San Lorenzo’ya gömüldü.
Etiket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir