Aziz Petrus Bazilikası hakkında

Aziz Petrus Bazilikası Hakkında:Vatikan’daki Vatikan Tepesi’nde, Mesih’in havarilerinden biri olan St. Peter’ın mezar yerinde inşa edilen dünyanın en büyük kiliselerinden biridir. İlk Aziz Petrus Bazilikası dördüncü yüzyılda İmparator Konstantin tarafından yaptırılmış, ancak 1400’lerde neredeyse yıkılmış durumdaydı. Papa Nicolas V, Bernardo Rossellino’nun planlarına göre restorasyona başladı, ancak papa öldüğünde proje durdu. Papa II. Julius, yarım yüzyıl sonra, projenin yeniden başladığı kiliseyi yeniden tasarlamak için mimar Donato Bramante’yi görevlendirdi. Bramante öldü ve daha sonra Michelangelo Buonarroti devraldı ve Michelangelo 1564’te öldüğünde sadece kubbenin davulu inşa edilmişti. İlk kilisenin kutsanmasından 1300 yıl sonra kilisenin yeniden kutlanmasından önce 1626 idi.

Aziz Petrus Bazilikası Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. İtalyan St. Peter Bazilikası, Vaticano’daki San Pietro’dur.
 2. Aziz Petrus Bazilikası, en büyük Hristiyan Bazilikası, 448,1 fit yüksekliğinde, 730 fit uzunluğunda ve 500 fit genişliğindedir. Yaklaşık 240.000 metrekaredir.
 3. Aziz Petrus Bazilikası 60.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.
 4. Peter Bazilikası’nın tasarımında çalıştığı bilinen mimarlar arasında Donato Bramante, Raphael, Küçük Antonio da Sangallo, Michelangelo, Jacopo Barozzi da Vignola, Giacomo della Porta, Carlo Maderno ve Gian Lorenzo Bernini sayılabilir.
 5. Peter Bazilikası, dünyanın en ünlü Rönesans mimarisi örneğidir.
 6. Bazilika’nın ana kubbesini tasarlamakla görevli mimar Michelangelo, aynı zamanda zamanının en büyük sanatçılarından biri olan heykeltıraş ve ressamdı.
 7. Aziz Petrus Bazilikası, dünyanın en büyük iki kilisesinden biridir. Aynı zamanda en kutsal Katolik tapınaklardan biri ve “tüm Christendom kiliselerinin en büyüğü” olarak kabul edilir.
 8. Aziz Petrus Bazilikası, 91 papanın Mezarları, Kutsal Roma İmparatoru II. Otto ve Katolikliğe dönüştüğü için atılan İsveçli kadın Kraliçe Christina da dahil olmak üzere 100’den fazla mezara ev sahipliği yapmaktadır.
 9. Michelangelo’nun heykeli Pieta, Aziz Petrus Bazilikası’nda kurşun geçirmez bir cam kasada bulunur.
 10. Aziz Petrus Bazilikası dışındaki meydanda 140 aziz heykeli bulunur. 1662’den 1703’e kadar çeşitli sanatçılar tarafından oyulmuştur.
 11. 96 fit uzunluğundaki baldacchino (sunak üzerinde gölgelik) 1633’te tamamlandı, ancak yapımında kullanılan bronz Pantheon’dan geldiği için birçok İtalyan yapıyı eleştirdi.
 12. Michelangelo’nun Aziz Petrus Bazilikası kubbesinin tepesinde 491 merdiven var.
 13. Aziz Petrus Bazilikası’nı inşa etmek için kullanılan bağış toplama yöntemlerinden bazıları Protestanlıkta artışa yol açtı. Bağış toplama yöntemlerinden biri, ‘suçluluk’ satarak, özünde suçluları günahlarından arındırmak için para isteniyordu.
 14. Antik sanatın en büyük koleksiyonu Aziz Petrus Bazilikası ve binalarında bulunmaktadır.
 15. Bazıları Aziz Peter’in mezarında bulunan kemiklerin Aziz Peter’e ait olduğuna inanırken, diğerleri kalıntılarının Kudüs’teki Zeytin Dağı’nda bir mağarada sandıkta bulunanlar olduğuna inanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir