bağırsaklar hakkında

Bağırsaklar Hakkında:Yediklerimizin midenizi terk ettikten sonra nereye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Bağırsaklara gider yani yiyeceği parçalayan ve tüm besinleri ve suyu yiyecekten alan uzun,iki bağırsağınız var; ince ve kalın bağırsak. İnce bağırsak 3 parçaya bölünür ve her parça farklı besinleri emer. Yiyeceklerin vücuttan çıkmadan önce en son gittiği yer olan kalın bağırsak, suyun tamamını yiyecekten çıkarmakla ilgilidir. Bağırsaklar hakkında daha şaşırtıcı gerçekler için okumaya devam!

Bağırsaklar Hakkında 11 Gerçek Bilgi

 1. İnce bağırsak sadece basit bir tüp olsaydı, sadece yaklaşık 1/2 metrekarelik bir yüzey alanına veya bir sandalyenin büyüklüğüne sahip olurdu. Bununla birlikte, ince bağırsağın alanı, yaklaşık 200 metrekareye yani bir tenis kortunun büyüklüğüne yükselten milyonlarca küçük parmaktan (villik adı verilen) oluşan çok karmaşık bir iç astarı vardır!
 2. Yiyecekler ince bağırsakta 1 ila 4 saat arasında herhangi bir yerden tutulabilir. Bu süre zarfında, gıdanın kimyasal sindiriminin çoğu gerçekleşir (ve aynı zamanda emilimin çoğu).
 3. Küçük ve kalın bağırsaklarınızda, yiyecekleri bağırsaklardan geçiren kaslara düz kas denir). Bu kaslar, yediğiniz tüm yiyeceğin sisteminizden geçmesine izin verir, çoğunlukla yerçekimine karşı koyar – bu aslında baş aşağı yiyebileceğiniz anlamına gelir!
 4. Kalın bağırsak aslında bir yetişkinde sadece 5 fit uzunluğunda olan ince bağırsaktan daha kısadır. 
 5. Ömrünüz boyunca, sindirim sistemi (ağız, yemek borusu, mide, bağırsaklar, pankreas, karaciğer) 50 tondan fazla yiyecek ve sıvı işleyecektir!
 6. Bağırsaklarda emilen yiyecekler, portal ven adı verilen geniş bir damar yoluyla doğrudan karaciğere gider.
 7. Kalın bağırsak karnınızda ters “U” şeklindedir.Sağ alt taraftan, kaburgalarınıza, sol tarafınıza ve sağ alt tarafa gider, sonunda ortasına doğru iner ve rektumunuza bağlanır.
 8. Kalın bağırsaklarınızda biriken gaz şişkinliğe neden olur. Bu gazların çoğu, kalın bağırsaklarınızda yaşayan yararlı bakteriler tarafından üretilir çünkü vücudumuzun farklı vitaminleri ve besinleri emmesine yardımcı olur. Bu gazın sisteminizden geçmesi genellikle 30-45 dakika sürer.
 9. Kalın bağırsakta, esas olarak su emilimi gerçekleşir. Yiyeceklerin bazen kalın bağırsaktan geçişi 18 saatten 2 güne kadar sürebilir!
 10. Bağırsaklar çok kısa olsaydı yaşayabilirdiniz.Farklı dışkınız daha çok su gibi olurdu!
 11. İnce bağırsaktaki sindirim enzimlerinin çoğu aslında pankreastan gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir