bağışıklık sistemi

Bağışıklık Sistemi Hakkında:Bağışıklık sistemi vücudun koruma sistemidir.Sistem sağlıklı ve düzgün çalıştığında, vücuttaki istilacı hastalıkları, bakterileri, virüsleri ve parazitleri tespit edebilir ve onları yok edebilir. Bağışıklık sistemi cilt, kemik iliği, dalak, timus, beyaz kan hücreleri, hormonlar ve vücudu sağlıklı tutmak için çalışan antikorlardan oluşur. Bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa veya bağışıklık sistemi vücuda saldırıyorsa, kanser, otoimmün hastalıklar, soğuk algınlığı, grip ve hafif ila yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları gelişmeye başlayabilir.

Bağışıklık Sistemi Hakkında 12 Gerçek Bilgi

 1. Bağışıklık sisteminin ilk tepkilerinden biri iltihaptır. Vücuttaki yaygın iltihap belirtileri arasında iltihaplanma yerinde kızarıklık, şişme, ağrı ve hatta yanma meydana gelir. Ayrıca, göremediğimiz yerde vücudun içinde de oluşabilir. Enflamasyon süreci, iyileşmeyi sağlamak için bağışıklık hücrelerini yaralı bölgeye çeker.
 2. Birçok kişi ateşin kötü olduğunu düşünse de çoğu durumda iyidir çünkü vücut enfeksiyonla savaşmak için ısınır.
 3. Uyku, bir kişinin bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bir insan her gece yeterince uyuyamazsa, bağışıklık sistemi yorgunlaşır ve işini yapamaz.
 4. Stres bir kişinin bağışıklık sistemine zarar verebilir. Bazı stres halleri iyidir, ancak ağır stresin çok fazla olması bağışıklık sistemini sağlıksız hale getirebilir. Bu, kişiyi her türlü hastalığa karşı daha savunmasız kılar.
 5. Bağışıklık sistemi için güneş önemlidir. Bir insan güneşte vakit geçirdiğinde, vücut sağlığı için hayati olan D vitamini üretir. Otoimmün hastalıkları olan kişilerin daha fazla D vitamini alması gerekir.
 6. Bağışıklık sistemi kişi mutlu olunca daha iyi çalışır.Her gün 20 dakikalık kahkahaların bağışıklık sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu tahmin edilmektedir, çünkü gülme stresi azaltan hormonları serbest bırakmaktadır.
 7. İnsan vücudu yaşam için gerekli faydalı bakterilerle doludur, ancak bağışıklık sistemi hangi bakteri ve mikropların sağlıklı olmadığını ayırt edebilir ve vücudu istila etmeye çalıştıklarında onlarla savaşabilir. Bu nedenle, sindirim sisteminde iyi bakteri oluşturan yiyecekleri yemek, sağlıklı bir vücut ve güçlü bağışıklık sistemi için önemlidir.
 8. Bazı insanlar neredeyse hiç bağışıklık sistemi olmadan doğar ve hastalanmamak için tamamen steril bir ortamda yaşamak zorunda kalır.
 9. Aşılar, vücuda çiçek hastalığı, grip salgını ve çocuk felci gibi tehlikeli ve ölümcül hastalıklara karşı savunma sağlamak için tasarlanmıştır.
 10. Otoimmün hastalık nedir? : Vücudun doğal savunma sisteminin sedef hastalığı, çölyak hastalığı ve romatoid artrit gibi sağlıklı dokulara saldırmasına neden olan hastalıklardır.
 11. Bağışıklık sisteminde, kanda dolaşan ve enfeksiyonlarla savaşmak için lenf olan beyaz kan hücreleri bulunur. Kanın sadece% 1’i kadar küçük bir oranda olmasına rağmen, kişinin bağışıklık sistemi ve sağlığı için son derece etkili ve önemlidir.
 12. Bağışıklık sisteminizin faaliyetlerinin % 80’i bağırsaklarda gerçekleşir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir