baharat faydaları

Baharat özellikleri:Öncelikle Baharat Nedir?dünyadaki birçok farklı kültürde yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Bir baharat, tohum, ağaç kabuğu, kök veya meyve içerebilen bir bitki maddesidir. Baharatlar bitkilerle aynı değildir – otlar bir bitkinin saplarından, çiçeklerinden veya yapraklarından elde edilir. Çok sayıda baharat, antimikrobiyal özellikler ve diğer sağlık yararları sağlar, bu yüzden tıpta çeşitli alanlarda bulunabilirler. Baharatlar genellikle parfüm, dini tören ve törenlerin ve kozmetiklerin yaratılmasında bulunur. Orta Doğu ve Güney Asya’daki baharat ticareti, MÖ 2000’de başladı ve talep büyüdükçe dünyaya yayıldı.

Baharat Özellikleri Hakında 15 Gerçek Bilgi

 1. Şap, kan akışını durdurmak için küçük kesiklere uygulanabilen bir baharattır.
 2. Adaçayı, ayakkabıya yerleştirildiğinde ayak kokusunu önlemek için kullanılabilir. Ayakkabıdaki birkaç buruşuk yaprak, kokuya neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
 3. Yiyecek saklama kaplarının içindeki bir defne yaprağı, baharatları sevmediklerinden karıncaların istila etmesini önleyebilir.
 4. Acı biber gibi baharatlar hayvanları bahçeden uzak tutmak için kullanılabilir.
 5. Baharatlar bütün, kurutulmuş, taze veya ön öğütülmüş dahil çeşitli formlarda kullanılabilir.
 6. Bütün baharatlar en uzun raf ömrüne sahipken taze baharatlar daha pahalı ve daha kısa raf ömrüne sahiptir.
 7. Baharatlar ölçülü olarak kullanılır ve sonuç olarak tabaklara eklendiğinde fazla kalori yapmaz.
 8. Tohumlardan elde edilen baharatlar yağ, karbonhidrat ve protein bakımından yüksek olma eğilimindedir, fakat az miktarda kullanılır ve çok fazla kalori katmaz.
 9. Baharatlar genellikle mineraller ve kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mikro besinler içerir.
 10. Birçok baharat, vücudun diğer besin maddelerini emmesine yardımcı olabilecek flavonoidler gibi antioksidanlar içerir.
 11. Baharatlar doğal koruyucu olarak kullanılabilir. Bazı durumlarda yiyecek bozulmalarını yavaşlatabilir veya hatta önleyebilirler. Bu, gıdadaki besin içeriğinin korunmasına da yardımcı olabilir.
 12. En çok ve en aza inerek en fazla baharat üreten ülkeler arasında Hindistan, Bangladeş, Türkiye, Çin, Pakistan, İran, Nepal, Kolombiya, Etiyopya ve Sri Lanka yer alıyor.
 13. Hindistan’da kullanılan yaygın baharatlar arasında karabiber, vanilya, zerdeçal, hindistan cevizi, zencefil, karanfil, kakule ve kırmızı biber bulunur.
 14. Hint mutfağında M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen yazılarda karabiberden bahsedilmiştir
 15. Siyah sarımsak, beyaz sarımsak ile ilişkili sertliği olmayan, sarımsağın en lezzetli versiyonudur.
 16. Dünyanın en pahalı baharatlarından biri safran. Safran bitkisi çiçeğinin damgasıdır ve elle toplanması gerekir. Bir gram safran 100 çiçek gerektirir.
 17. Küçük hindistan cevizi ağacı, hem hindistan cevizi hem de topuz üretir. Küçük hindistan cevizi birçok yemeklerde ve pişirme işlemlerinde popülerdir.
 18. Tatlı, Tuzlu, Acı, Ekşi ve Acılı dahil olmak üzere beş lezzetle eşleşen malzemeleri içeren Chinese Five Spice adlı bir baharat karışımı vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir