Bilgi Sistemlerinin Bileşenleri

Bilgi Sistemlerinin Bileşenleri:Bilgisayar çağı işletmelere, üniversitelere ve çok sayıda başka kuruluşa yeni bir unsur getirdi: veri ve bilgi toplama ve organize etme ile ilgili olan bilgi sistemi adı verilen bir dizi bileşen. Bir bilgi sistemi beş bileşene sahip olarak tanımlanmaktadır.

Bilgisayar donanımı

Bilgi ile çalışan fiziksel teknoloji budur. Donanım, bir cebe sığacak bir akıllı telefon kadar küçük veya bir binayı dolduran bir süper bilgisayar kadar büyük olabilir. Donanım ayrıca klavyeler, harici disk sürücüleri ve yönlendiriciler gibi bilgisayarlarla çalışan çevre aygıtlarını da içerir. Ev aletlerinden arabalara, kıyafetlerden kıyafetlere kadar her şeyin veri alabileceği ve iletebileceği şeylerin Internet’in yükselişiyle birlikte, bilgisayarlarla etkileşime giren sensörler insan ortamına nüfuz ediyor.

Bilgisayar yazılımı

Donanım ne yapacağını bilmek ister ve yazılımın rolü budur. Yazılım iki tipe ayrılabilir: sistem yazılımı ve uygulama yazılımı. Birincil sistem yazılımı parçası, donanımın çalışmasını yöneten Windows veya iOS gibi işletim sistemidir. Uygulama yazılımı, elektronik tablo kullanma, belge oluşturma veya Web sayfası tasarlama gibi belirli görevler için tasarlanmıştır.

Telekomünikasyon

Bu bileşen, bir ağ oluşturmak için donanımı birbirine bağlar. Bağlantılar Ethernet kabloları veya fiber optik gibi teller veya Wi-Fi gibi kablosuz olabilir. Bir ağ, ofis veya okul gibi belirli bir alandaki bilgisayarları yerel alan ağı (LAN) aracılığıyla bir araya getirmek için tasarlanabilir. Bilgisayarlar daha dağınıksa, ağ geniş alan ağı (WAN) olarak adlandırılır. İnternetin kendisi bir ağ ağı olarak düşünülebilir.

Veritabanları ve veri depoları

Bu bileşen, diğer bileşenlerin birlikte çalıştığı “malzeme” nin bulunduğu yerdir. Veri tabanı, verilerin toplandığı ve bir veya daha fazla belirli kriter kullanılarak sorgulanarak elde edilebileceği bir yerdir. Bir veri ambarı, bir organizasyonun ihtiyacı olan her türlü veriyi içerir. Veritabanları ve veri ambarları, toplanıp analiz edilebilecek çok büyük miktarda veri için kullanılan bir terim olan “büyük veri” nin ortaya çıkmasıyla bilişim sistemlerinde daha da büyük önem kazanmıştır.

İnsan kaynakları ve prosedürler

Bilgi sistemlerinin nihai ve muhtemelen en önemli bileşeni, insan unsurudur: sistemi çalıştırmak için gerekli olan insanlar ve takip ettikleri prosedürler, böylece büyük veritabanlarındaki ve veri ambarlarındaki bilgiler, yorumlayabilecek öğrenmeye dönüştürülebilir. Geçmişte olanları ve gelecekteki eylemleri yönlendirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir