klasik müzik

En bilinen klasik müzik bestecilerinin çoğu, Batı geleneğinde son 600 yıl boyunca çalıştı. Tarz, beceri, inovasyon ve popülariteye göre farklılıklar gösterdi ve hiçbir şey klasik müzik alimleri ve hayranları arasında bu bestecilerin hangisinin en önemli olduğunu belirlemekten daha fazla tartışmalara neden olmadı. Sürekli üst sıralarda yer alan üç besteci, Beethoven, Bach ve Mozart. Bilim adamları ve taraftarlar geri kalanlarına göre değişir, ancak aşağıda sıralananlar çoğu zaman en önemlilerinden biri olarak kabul edilir.

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

Alman besteci ve piyanist Ludwig van Beethoven, şimdiye kadar yaşayan en büyük besteci olarak kabul edilir. Öğretmenlerinden Joseph Haydn’ın Klasik geleneklerini ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın klasik geleneklerini genişletti ve onu başaran Romantik bestecileri etkileyen bir özellik olan kişisel ifadeyle denemeler yaptı. Hayatı ve kariyeri ilerici sağırlıkla işaretlendi, ancak hastalık, neredeyse 10 yıl boyunca, neredeyse duymadığı bir dönemde, hayatının son 10 yılında en önemli eserlerinden bazılarını bestelemesini engellemedi. Sonata, senfoni, konçerto ve dörtlünün kapsamını genişleten Beethoven’ın önemli eserleri arasında D Minor, Op. 125, Senfoni No. 5 C Minor, Op. 67, Moonlight Sonata ve Für Elise.

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Johann Sebastian Bach, bir Alman besteci ve Barok döneminin organizatörü idi. Çağdaşları, bir müzisyen olarak yeteneğinden ötürü ona hayrandı, ama bestelerinin eski moda olduğunu düşünüyordu. Çalışmalarının 19. yüzyılın başlarında yeniden keşfedilmesi, tüm zamanların en iyi bestecilerinden biri olarak görülmeye başlandığı Bach canlanmasına yol açtı. En ünlü eserleri arasında Brandenburg Concertos, İyi Temperli Clavier, BWV 846-893, Refakatsiz Çello için Süitler, BWV 1007–1012, Orchestral Suites, BWV 1066–1069 ve B Minor, BWV 232’de Mass sayılabilir.

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–91)

Klasik dönemin Avusturyalı bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart, Batı müziğinin en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. O, zamanının tüm müzik türlerinde yazan ve çıkan tek bestecidir. Mozart, üç yaşında müzik çalabildiği ve beş yaşında müzik yazabildiği için, çocuk kariyerine başladı. Dikkate değer kompozisyonlar arasında A Major, K 581’deki Figaro Evliliği, Elvira Madigan ve Clarinet Quintet bulunmaktadır.

Johannes Brahms (1833–97)

Johannes Brahms, bir romantik besteci ve Romantik dönem piyanistiydi, ancak Klasik geleneğin bir öğrencisi idi. Senfoniler, konserler, oda müziği, piyano eserleri ve birçoğu halk müziğinin etkisini gösteren koro besteleri de dahil olmak üzere pek çok türde yazdı. En iyi bilinen eserlerinden bazıları F Major, Wiegenlied, Op’teki 3 numaralı Senfoni’dir. 49, No. 4 ve Macar Dansları.

Richard Wagner (1813–83)

Alman besteci ve teorisyen Richard Wagner, opera geleneğini genişletti ve Batı müziğinde devrim yaptı. Dramatik kompozisyonları, özellikle bir parça boyunca ustalıkla dönüştürdüğü leitmotiflerin, bir karakterin, mekanın veya olayın kısa müzikal motiflerinin kullanımıyla tanınır. Başlıca eserleri arasında Uçan Hollandalılar, Tannhäuser, Lohengrin, Tristan ve Isolde, Parsifal ve Tetralojiyi içeren The Valkyrie’yi içeren Nibelung’un Yüzüğü. Klasik müziğin en tartışmalı isimlerinden biri olan eseri, megalomani eğilimleri ve anti-Semitik görüşlerle tanımlanan karakterini aşıyor.

Claude Debussy (1862–1918)

Fransız besteci Claude Debussy genellikle modern klasik müziğin babası olarak kabul edilir. Debussy, çağdaş İzlenimci ve Sembolist ressamların ve yazarların sanatına benzetilen yeni ve karmaşık armoniler ve müzikal yapılar geliştirdi. Başlıca eserleri arasında Clair de lune, La Mer, Faun’un Öğleden Sonra Prelüdü ve opera Pelléas et Mélisande’dir.

Pyotr Ilyich Tchaikovsky (1840–93)

Romantik dönem boyunca geniş duygusal çekiciliği ile müzik yazan Pyotr Ilyich Çaykovski, tüm zamanların en popüler Rus bestecilerinden biri haline geldi. Batı Avrupa geleneğinde okudu ve Fransız, İtalyan ve Alman müziğindeki unsurları kişisel ve Rus tarzı ile özümsemişti. En bilinen eserlerinden bazıları, Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran, Op da dahil olmak üzere bale için bestelendi. 71, ancak B-flat Minor, Op’taki Piyano Konçertosu No. 23 ve Marche Slave, Op. 31.

Frédéric Chopin (1810–49)

Frédéric Chopin, Polonyalı Fransız besteci ve Romantik dönem piyanisti idi. Kendisini tek bir enstrümana adayan az sayıdaki besteciden biriydi ve klavyeye duyarlı yaklaşımı, parmak ve pedal çevirme alanındaki yenilikler de dahil olmak üzere piyanonun tüm kaynaklarını kullanmasına izin verdi. Bu nedenle, öncelikle Nocturne, Op olmak üzere piyano için müzik yazmasıyla tanınır. 9 E-daire Major’da 2 Nolu, C-sharp Minor’da Nocturne, B. 49 ve Heroic Polonaise.

Joseph Haydn (1732–1809)

Avusturyalı besteci Joseph Haydn, 18. yüzyılda Klasik müzik tarzının gelişiminde en önemli isimlerden biriydi. Yaylı kuartet ve senfoni için formlar ve stiller oluşturulmasına yardım etti. Haydn üretken bir besteciydi ve en tanınmış eserlerinden bazıları G Major’taki Senfoni No. 92, D Major’da İmparator Quartet ve Çello Concerto No. 2. Kompozisyonları genellikle hafif, esprili ve zarif olarak nitelendirilir.

Antonio Vivaldi (1678–1741)

Antonio Vivaldi, İtalyan besteci ve Barok dönem kemancısıydı. Operalar, solo çalgılar ve küçük topluluklar için müzik yazdı, ancak virtüöz solo geçitlerinin tüm orkestra için geçitlerle yer aldığı konseri için sık sık kutlanır. Dört mevsim başlıklı dört keman konser grubu olan en iyi eseri olan, yaklaşık 500 konser yazdı. C Major’daki Mandolin Konçertosu, RV 425, Dört Keman Konçertosu ve B Minor’daki Çello, Op. C Major’daki 3, No.10 ve İki Trompet Konçertosu aynı derecede eğlenceli ve karmaşık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir