cajon afrika

Cajon Hakkında:18. yüzyılın başlarında Güney Amerika’ya vardıklarında davul çalmalarına izin verilmediğini keşfeden Afrika köleleri tarafından icat edilmiş, kutu şeklinde bir davul. Afro-Perulu bir müzik aleti olarak kabul edilir çünkü Peru’da çoğu Afrika kökenli olan köleler tarafından yaratılmıştır. Bir kutuya benzeyen ve bir mobilya parçasıyla karıştırılabilecek bir davul oluşturmak, kölelerin İspanyolların sorun çıkarması tehlikesi olmadan müziğin keyfini çıkarmayı mümkün kıldı. Cajon tahtadan yapılmış bir kutudur, ön müzisyenin eliyle tokatlandığında sesin kaçmasını sağlamak için arka tarafında bir delik vardır. Müzisyen oynarken cajon üzerinde oturur.

Cajon Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. ‘Cajon’ kelimesi ‘sandık, kutu veya çekmece’ anlamına gelir.
 2. Erken sökerler genellikle İspanyol sömürge Amerika’sındaki İspanyol gemilerine getirilen nakliye kartonlarından yapıldı. Küçük şifonyer çekmeceleri genellikle mümkün olduğu kadar enstrümanlara da dönüştürüldü.
 3. Cajonun beş tarafı genellikle müzisyenin eliyle tokatladığı ön kısımdan daha kalın bir ağaçtan yapılır. Ön kısım daha incedir ve kafa olarak adlandırılır.
 4. Modern cajonların genellikle kauçuktan yapılmış ayakları ve cihazın üst kısmında bulunan ve ses ayarını sağlayan vidalar bulunur.
 5. Bir bas davul sesi, ön veya kafanın ortasına vurularak elde edilir ve aleti kafa yüzeyinin üstüne yaklaştırarak daha yüksek bir ton elde edilir.
 6. Müzisyen cajonun üzerine oturduğunda oynarken hafifçe eğilirler. Bazı müzisyenler ayrıca cihazın önünü veya kafasını kesmekten farklı sesler çıkarmak için cajonun diğer yüzeylerini de tokatlar.
 7. Cajonlar İspanya, Filipinler ve Amerika’daki popüler enstrümanlardır.
 8. Cajon, Küba Rumba, Flamenko, Peru Valsi, Zamacueca ve Tondero gibi çeşitli müzik tarzlarında popüler bir enstrümandır.
 9. Modern müzikte cajon genellikle akustik gitarın eşliğinde kullanılır ve hatta alan sınırlı olduğunda tam davul kitlerinin yerine bile kullanılır.
 10. Cajon, caz, funk, rock, pop ve blues gibi diğer müzik türlerinde popülerlik kazanıyor.
 11. İrlanda halk müziği, cajonun müziğinin çoğunda kullanılmasını benimsemiştir.
 12. El, cajon için tek çarpıcı araç değil. Müzisyenler ayrıca metal fırçalar, plastik fırçalar, çubuklar, tokmaklar kullanır ve bazıları genellikle bas davul için kullanılan davul pedalını kullanır.
 13. Cajon, klasik müziğin bir parçası olarak bir orkestrada da çalınabilir.
 14. Ünlü cajon oyuncuları arasında Ruben Dantas (70’lerin Flamenco müziği), Mario Cortes (Flamenco), Mike Meadows (vurmalı çalgılar ve davulcu), Stephen Paass (vurmalı) ve Nina Rodriguez (‘yıldırımın elleri’ lakaplı) bulunmaktadır.
 15. Peru Ulusal Kültür Enstitüsü, 2001 yılında Cajon’u Ulusal Mirasını ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir