çiğdem büyütme

Çiğdem bitkisi hakkında:İris ailesine ait bir bitkidir. Güney Avrupa, Orta Asya, Çin, Orta Doğu ve Afrika kökenli 80’den fazla çiğdem türü vardır. Çiğdem alpin çayırları, kayalık dağ tarafı, çalılık ve ormanlık alanlarda yaşar. Çiğdemler düşük sıcaklık ve soğuk iklimlere toleranslıdır. Çiğdemin güzel çiçekleri genellikle bu bitkiler yüksek irtifada yaşadıklarında kardan çıkarlar. İnsanlar M.Ö. 500 yıllarında çiğdem ekmeye başladı. Bu bitki baharat, ilaç ve boya olarak kullanılabilir. Çiğdem türlerinin çoğunluğu vahşi doğada bol miktarda bulunur. Bazı türler habitat kaybı nedeniyle tehdit altında.

Çiğdem Bitkisi Hakkında 14 Gerçek Bilgi

 1. Çiçeğin rengi türe bağlıdır. Çiğdemler genellikle sarı, beyaz, leylak rengi veya leylak rengidir.
 2. Crocus uzun tüpten çıkan, tek, fincan şeklinde bir çiçeğe sahiptir. Çiçek altı yapraktan oluşur.
 3. Çiğdem yaprakları kılıç biçiminde ve beyaz renkli orta şeritlidir.
 4. Yeraltı depolama sistemi olarak hizmet veren bir soğuğa sahiptir. Her yıl, yeni büyüme mevsiminin başlangıcında, eski soğanın üstünde yeni soğanlar gelişir.
 5. Çiçeğin hem erkek hem dişi üreme organları vardır. Her çiçeğin üç kırmızı leke (dişi cinsel organı) ve ç sarı anter (erkek cinsel organı) vardır.
 6. Safran kurutulmuş dişi üreme organlarından (kırmızı stigmalar) elde edilen bir baharattır. Bu organlar, sarı renkte ve misk tadı olan krosin adı verilen pigment içerir. Safran Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılır.
 7. Safran dünyanın en pahalı baharatıdır çünkü bir ons safran 80.000 bitki gerektirir. Tüm bitkiler elle toplanır. Dünyadaki safranın% 90’ı İran’da üretiliyor.
 8. Safran bazlı pigment 50 000 yıl önce mağaralarda resim sanatında kullanılmıştır.
 9. Safran parfüm üretiminde ve tıpta kullanılabilir. Bazı çalışmalar safranın antibakteriyel özelliklere ve olası anti-tümör etkilerine sahip olduğunu göstermiştir. Belleği artırabilir ve genellikle öksürük, bronşit ve mide ağrısını hafifletmek için kullanılır.
 10. Safranın bir başka uygulaması ise kumaşların boyanmasında kullanılan tekstil endüstrisinde.
 11. Crocus Autumnale gibi bazı çiğdem türleri zehirlidir. Tehlikeli olmanın yanı sıra (tüketilirse), bu çiğdem türü düşük sıcaklıklara karşı en yüksek toleransı gösterir.
 12. Farklı çiğdem türleri yılın farklı yerlerinde çiçek açar, ancak çoğu tür kış ve ilkbahar aylarında güzel çiçeklerini gösterir.
 13. Çiğdemler arılar, güveler ve böcekler gibi çeşitli böcek türleriyle tozlaşabilir.
 14. Çiğdem çok yıllık bir bitkidir, bu da bitkinin yerin üzerindeki kısımlarının her yıl öleceği ve yeni bitkinin yer altı corm’undan geliştiği anlamına gelir. Çiğdem iki yıldan fazla yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir