cilt kanseri örneği

Cilt Kanseri Hakkında:Diğer adıyla deri kanseri.Ciltte anormal hücre büyümesinden oluşan bir kanserdir.Ve cilt kanserlerinin% 90’ından fazlasının güneş ışınlarının ultraviyole radyasyonuna maruz kalmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Malign melanom, skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinom olmak üzere üç ana tip cilt kanseri vardır. Bazal hücreli karsinom veya skuamöz hücreli karsinom teşhisi konan çoğu kişi hastalıktan ölmez.

Melanom tanısı almış ve uygun şekilde tedavi edilmiş olanlar da iyi bir hayatta kalma şansına sahiptir. İnsanların kendilerini skuamöz hücreli karsinom veya melanom geliştirmekten koruyabilmelerinin en iyi yollarından biri uygun güneş koruyucu kullanmak ve güneş ışınlarına maruz kalmalarını azaltmaktır.

Cilt Kanseri Hakkında 11 Gerçek Bilgi

 1. Deri aslında bir organdır. Vücudu ultraviyole ışınlarından korumak dahil birçok işe sahiptir, ancak çok fazla maruz kalma belirli cilt kanserlerine neden olabilir.
 2. Deri kanseri, her yıl kanser vakalarının yaklaşık% 40’ını oluşturan dünya çapında en yaygın kanser türüdür.
 3. Yeni Zelanda ve Avustralya gibi bazı ülkeler, dünyanın bu bölgelerinde daha güçlü ve daha sıcak olan güneş ışınlarına maruz kalma düzeyi nedeniyle daha yüksek cilt kanseri oranlarına sahiptir.
 4. Bazal hücreli, skuamöz hücreli ve melanomun yanı sıra, Merkel hücreli karsinom, Kaposi sarkoması, iğ hücreli tümörler, sebase karsinomlar, anjiyosarkom, leiomyosarkom ve keratoakantom gibi daha az yaygın cilt kanserleri vardır.
 5. Skuamöz hücreli ve bazal hücreli karsinomlar, cilt, yüz, boyun, dudaklar, kulaklar ve hatta bir kişinin elleri gibi güneşe maruz kalan alanlarda gelişmeye meyillidir.
 6. Melanomlar, cilde, güneşe maruz kalmayan alanların yanı sıra maruz kalan bölgeler üzerinde de büyüyebilir ve bu tür kanserler, yayılabildikleri ve tedavisi zor olabileceğinden daha ölümcül olma eğilimindedir.
 7. Deri kanseri için insanların hastalık geliştirme şanslarını azaltmaktan kaçınabilecekleri çeşitli risk faktörleri vardır.Bunlar, güneşten ve bronzlaşma yataklarından, güneş yanıklarından ve parafin, kömür katranı ve belirli yağlar gibi bazı kimyasallara maruz kalmadan UV ışınlarına maruz kalmayı içerir.
 8. Cilt kanseri için, bir kişinin soluk tenli olması, genetik yatkınlığı, yaşı, diğer hastalıklardan dolayı zarar görmüş bağışıklık sistemi ve şekil değiştiren veya değiştiren moller gibi değiştiremeyeceği çeşitli risk faktörleri vardır.
 9. Büyüklüğü, şekli veya rengini değiştiren bir köstebek veya yeni bir köstebekin üremesi de dahil olmak üzere, ortaya çıktığında doktorlarına dikkat edip ziyaret edebilecekleri cilt kanseri belirtileri vardır; pullu veya pürüzlü bir cilt, kanaması veya farklı görünmesi; ciltte iyileşmeyi reddeden bir yara; veya renk bir köstebekin normal kenarlarının ötesine yayılmaya başlarsa.
 10. Cilt kanserini önlemeye yardımcı olmak için kişi dış mekanlarda cildini korumalıdır. Buna bir şapka giymek, güneş kremi kullanmak,% 100 UVB ve UVB emilimi olan güneş gözlüğü takmak, bronzlaşma yataklarından veya güneş lambalarından (cildiniz için çok tehlikelidir) kaçınılması ve cildini mümkün olduğunca örtülen giysiler giymek yer almaktadır.
 11. Her beş Amerikalıdan birinin yaşamları boyunca bir tür cilt kanseri geçireceği tahmin edilmektedir.Bu nedenle cildi korumak ve ciltte değişiklikleri izlemek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir