Deinonychus dinazoru

Deinonychus Hakkında:Velociraptor ile yakından ilişkili bir kuş benzeri dinozordu (aynı ailenin üyeleriydi). Deinonychus, Kuzey Amerika’da 115 ila 110 milyon yıl önce (Erken Kretase Dönemi ) yaşadı. İlk Deinonychus fosili, 1931’de Montana’da bulundu, ancak tam olarak tanımlanmadı ve resmen 1969’a kadar yeni bir tür olarak ilan edildi. Montana dışında, Wyoming, Oklahoma, Maryland ve Utah’ta Deinonychus fosilleri de bulundu.

Deinonychus Hakkında 12 Gerçek Bilgi

 1. Deinonychus’un büyük başlı, ince kafatası, esnek boyunlu, iri elli uzun kolları ve vücudun geri kalanı için denge olarak kullanılan yarı sert kuyruğu vardır.
 2. Bazı yakından ilgili dinozor türlerinin (Velociraptor gibi) vücutlarının en azından hayatlarının bir kısmı boyunca tüylerle kaplı olmasına rağmen, Deinonychus’un tüylerinin yumuşadığına dair hiçbir kanıt yoktur.
 3. Deinonychus’un ön ayaklarında üç parmak ve arka ayaklarında dört parmak vardı. Tüm parmaklarda keskin, kavisli pençeler vardı. 5 cm uzunluğunda, arka ayaklardaki ikinci parmağın üzerinde orak şeklindeki pençe,avın öldürülmesi için bir silah olarak kullanıldı.
 4. “Deinonychus” ismi “korkunç pençe” anlamına gelir. Arka ayakların ikinci parmağındaki belirgin, çengelli pençe anlamına gelir.
 5. Deinonychus bir etoburdu. Diyet çeşitli hayvanlara dayanıyordu.
 6. Deinonychus, kabaca bir timsahın ısırığı ile aynı şekilde sert bir ısırmaya sahipti.
 7. Araştırmacılar Deinonychus’un gruplar halinde seyahat edip avlandıklarına inanıyor.
 8. Deinonychus, kuşların dinozorlardan evrimleştiği fikrini tetikledi. Kolları anatomik olarak Archaeopteryx’in kollarıyla, sıra dışı bir hayvanla hem kuşların hem de dinozorların özellikleriyle benzerdi.
 9. Deinonychus, “Jurassic Park” filminde çok zekice temsil edildi. Ancak, gerçek IQ değeri bilinmemektedir ve tahmin edilmesi imkansızdır. En iyi durumda, IQ’su bir IQ devekuşu ile aynıydı.
 10. Deinonychus, Deinonychus’un koşması ve hızla yön değiştirmesi gerektiğinde yardımcı olan sert kuyruğu sayesinde çok hızlı bir hayvandı.
 11. Fosil kanıtlarına ve Deinonychus’un yumurtaya yakın keşfedilmesine dayanarak, bilim adamları ebeveynlerden birinin öldüğü zaman yumurtaların üzerinde oturdukları sonucuna varmıştır.
 12. Deinonychus’un kuluçka dönemi boyunca yumurtaların üzerinde oturduğu hipotezi, başka bir sonuca yol açar. Yumurta gelişimi için uygun sıcaklığı sağlamak için hayvanın ısı üretmesi gerekir; bu, Deinonychus’un sıcak kanlı bir yaratık olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir