güney afrika kültürü

Güney Afrika Kültürü Hakkında:Çok çeşitlidir ancak kültürel gelenekler kırsal topluluklarda yaşamaya devam eden yoksul toplumlarda daha fazla hayatta kalma eğilimindedir. Şehirde yaşayan birçok Güney Afrikalı, ana dillerinin yanı sıra İngilizce de konuşuyor. Güney Afrika’da 11 ana dil vardır ve hala küçük gruplar halinde konuşulan nesli tükenmekte olan diller vardır.

Güney Afrika’daki beyaz orta sınıf nüfus kültürel olarak Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’ya benziyor ancak kırsal Güney Amerikalılar miraslarını ve diğer kültürel geleneklerini koruyorlar. Güney Afrika’nın etnik kökenindeki çeşitlilik nedeniyle “Gökkuşağı Ulusu” olarak adlandırıldı.

Günay Afrika Kültürü Hakkında 19 Gerçek Bilgi

 1. Asıl sakinleri San ve KhoiKhoi yerlileriydi.
 2. Afrika’nın kuzeyindeki Avrupalılar ve Bantu kültürlerini ve geleneklerini yanlarında getirdiler.
 3. Güney Afrika’da görülen rock sanatı San ve KhoiKhoi halkı ile ortaya çıkar.
 4. San aborjinleri, kaçak avcıların yasadışı yollardan hayvan öldürmelerini engelleme mücadelesinde yardımcı olan izleme kabiliyetleri nedeniyle bugün hala çok değerli.
 5. Güney Afrika, kalkanları taşıyan savaşçıların yanı sıra arı kovanı kulübeleri, boncuk ve sepet çalışmaları ile bilinen Zulu kültürüyle tanınır.
 6. Xhosa kültürü, bireyin sosyal durumunu gösteren karmaşık kıyafet kuralları ile bilinir.
 7. Ndebele kültürü, kadınların evlerinde, boncuk işlemelerinde ve battaniyelerde kullandıkları canlı geometrik tasarımla tanınır.
 8. Güney Afrika’daki Sotho kültürü, köyler inşa etmesi ve annenin yanında kuzenlerle evlenmesi ile tanınır.
 9. Güney Afrika’nın Nguni kültürü, yakın akrabalarla evlenmeye inanmıyor ve klanlar olarak örgütleniyor.
 10. Shangaan kültürü karışık bir kökene dayanıyor ve insanlar yuvarlak kulübeleri ve sazdan çatılarıyla tanınıyor. Bulundukları yer nedeniyle bolca timsahın ve vahşi oyunun tadını çıkarırlar.
 11. Venda kültürü, suyun kutsal olduğuna ve ülkedeki en küçük kültür olduğuna inanıyor.
 12. Güney Afrika kültürü de Hindistan, Çin’den gelen göçlerden etkilenmiştir. Madagaskar, Doğu Hint Adaları ve Doğu Afrika.
 13. Afrika’nın en zengin arkeolojik alanlarından bazıları, Güney Afrika’da keşfedilmiş ve erken kültürlere ilişkin iç görülere yer verilmiştir.
 14. En popüler sporları arasında kriket, futbol ve ragbi bulunur; ancak yüzme, hokey, golf, boks, tenis ve netball da yaygın olarak kullanılıyor.
 15. Mutfağı ağır ete dayanır. Güney Afrika mangalına braai denir.
 16. Güney Afrika’dan müzik çok çeşitlidir. High Masekela ve Chris McGregor gibi ülkeden büyük caz müzisyenleri ortaya çıktı. Johnny Clegg ve Seether, uluslararası alanda ünlü olan gruplardır.
 17. Dünya çapında popüler olmaya başlayan konuşulan şiiriyle tanınır.
 18. Tarihi mimarisinin çoğu sömürge dönemine aittir, ancak dünyanın dört bir yanından gelen etkiler de bina tasarımının özelliklerini şekillendirmeye yardımcı olmuştur.
 19. Madencilik en büyük endüstri olmaya devam ediyor, ancak şarap endüstrisi ve diğerleri de popülerlik kazanmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir