Hidrasyon belirtileri

Hidrasyon Hakkında:Vücudun dokularına yeterince sıvı sağlama işlemidir. İnsanlar yiyecekler ve içeceklerden susuz kalmamaları için ihtiyaç duydukları suyu alabilirler. Hidrasyonda kalması gereken suyun miktarı yaşa, kiloya, cinsiyete, vücut kütlesine, iklime ve aktiviteye bağlı olarak değişebilir. Bu faktörlerin birçoğu sıcaklık ve aktivite gibi değişebildiği için, bir kişinin hidrasyon gereksinimleri de değişebilir. Fiziksel ve bilişsel işlevlerin düzgün çalışması için, bir kişinin uygun şekilde hidratlanması gerekir. Bir kişinin vücudunda yeterli sıvı bulunmaması,tehlikeli olabilir ve hatta bazı durumlarda ölümcül olabilir. Çok fazla su da ciddi sağlık riskleri oluşturur, ancak istemeden çok fazla tüketmek zordur.

Hidrasyon Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. Dehidrasyon, vücutta yeterli sıvı olmadığında meydana gelir.
 2. Su bir besin maddesi olarak kabul edilir ve insan sağlığı ve yaşam için hayati öneme sahiptir. Hayvan, bitki ve kuş yaşamı için de hayati öneme sahiptir.
 3. Uzmanlar, insanların günde 8 bardak su tüketmelerini tavsiye etmelerine rağmen, hepsinin su şeklinde olması gerekmez. Meyvelerde, sebzelerde ve diğer bazı yiyecek türlerinde su bulunur, ayrıca içilen her içeceğin içinde bulunur.
 4. Su içeriği en yüksek yiyecek salatalıktır. % 96,7 sudur.
 5. Buzdağı marul,% 95,6 sudur; kereviz% 95.4 sudur; turplar% 95,3 sudur; domatesler% 94.5 sudur; yeşil biber ise% 93,9 sudur.
 6. Günlük nemlendirme gereksinimlerine katkıda bulunan, su içeriği yüksek diğer yiyecekler arasında karnabahar, karpuz, ıspanak, çilek ve brokoli sayılabilir.
 7. Amerikalıların yaklaşık% 75’inin kronik olarak susuz kaldığı tahmin edilmektedir. Bu, zorunlu olarak, yeterince sıvı içmemeleri gerektiği için değil, kafeinli içecekler, alkol ve tuzlu yiyeceklerin miktarı nedeniyle, insanların, vücudun hidrate kalma yeteneğini dengeleyen tükettiğinden kaynaklanmaktadır.
 8. Bir dehidrasyon belirtisi olarak
 9. Hafif dehidrasyon bile yorgunluğa neden olabilir.
 10. Susuzluk, vücut sadece% 1 ila% 2 susuz kaldığında tetiklenebilir.
 11. Soğuk su içmek, metabolizmayı% 30’a kadar artırmaya yardımcı olabilir. Bu, vücudun daha fazla kalori yakacağı anlamına gelir çünkü soğuk suyu ısıtması gerekir. Ancak bazı çalışmalar, soğuk suyun mide için iyi olmadığını söylüyor.
 12. Kronik olarak dehidrate olan kişilerde böbrek taşı geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 13. Bazen insanlar acıkma konusunda yanılıyor. Açlıktan emin olmak için bir bardak su içip on dakika bekleyin. Açlık giderse,vücudunuz aslında size daha fazla su içmenizi istemiştir.
 14. Terleme nedeniyle su kaybından dolayı ihtiyaç arttıkça egzersiz yaparken su içmek önemlidir.
 15. Biri aşırı hidrate olduğunda, aşırı hidrasyon veya su zehirlenmesi olarak adlandırılan bir duruma sahiptir. Bu tehlikelidir ve hatta ölümcül olabilir. Ancak normal koşullarda nadirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir