hollywood

Hollywood Hakkında:İkonik film endüstrisi ve stüdyoları ile ünlü Los Angeles, Kaliforniya’da bir semttir. 1886’da, sadece tarım topluluğuyken, H.J. Whitley adlı emlakçı balayı yaparken, Hollywood’un vadiye bakan tepesinde duruyordu. Tahta taşıyan Çinli bir adam geçti ve Whitley ona ne yaptığını sordu. Adam aksanı nedeniyle “holly-wood” diye cevap verdiğinde, Whitley buraya Hollywood adını verdi.

Whitley’nin kasabası büyüdü ve 1903’te belediye oldu. 1900’lerin başında film yapımcıları Los Angeles’ta film yapmaya başladı ve 1910’da Hollywood Los Angeles’la birleşti. İlk stüdyosu 1911’de açıldı. Film endüstrisi büyüdükçe Hollywood, Tinseltown adını aldı ve bugün dünyanın en ünlü film endüstrisi merkezi olarak biliniyor.

Hollywood Nedir?Hollywood Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. Hollywood’dan önce seçilen bölge önce Cahuenga Vadisi idi.
 2. H. J. Whitley ‘Hollywood’un Babası’ olarak bilinir. Kanada’da doğdu ve 1870’lerde vatandaşlığa alınmış bir ABD vatandaşı oldu.
 3. Film yapımcıları Hollywood’a taşınmaya başladı çünkü New Jersey’de yaşayan Thomas Edison, film yapımında patent aldı ve yasal sorunlardan kaçınmak için hollywood doğru yerdi.
 4. Çekilen ilk film In Old Hollywood’da gösterime girdi. 1910’da çekildi. Film 17 dakika sürdü.
 5. 1910’dan önce Hollywood’da sinema salonları yasaklanmıştı. Hollywood 1910’da Los Angeles ile birleştiğinde işler değişti.
 6. İlk film stüdyosu, 1911’de New Jersey’s Centaur Co. tarafından 6121 Sunset Blvd adında kurulmuştu.
 7. Tamamen bir Hollywood stüdyosunda çekilen ilk film 1914’te Cecil B. DeMille’in The Squaw Man adlı filmdir.
 8. Hollywood’daki Warner Brothers stüdyosu 1918’de Ohio’lu dört kardeş tarafından kuruldu.
 9. Dünyaca ünlü Hollywood ismi1923 yılında bir emlak müteahhidi tarafından verildi. Aslen, mülklerin reklamını yapmak için 18 ay boyunca yerinde kalmak anlamına geliyordu. Başlangıçta ‘Hollywoodland’ okunuyordu. Tabela, tasarlanmasından çok sonra yerinde kaldı ve 1949’da ‘land’ kelimesi kaldırıldı.
 10. İlk “talkie”, yani ses ile yapılan bir film, 1927’de üretildi. The Jazz Singer’dı.
 11. 1929’da, ilk Akademi Ödülleri (Oscar) Hollywood’un Roosevelt Hotel’inde yapıldı ve ilk yıl sadece 15 ödül dağıtıldı.
 12. Hollywood’da Forever Cemetery adında bir mezarlık var. Mel Blanc (en çok Looney Tunes’daki “Hepsi Bu”) olarak tanınır).
 13. Ziyaret edilecek en ikonik yerlerden bazıları Hollywood Şöhret Kaldırımı, Universal Studios, Çin Tiyatrosu, Charlie Chaplin Studios, Madame Tussauds Hollywood ve Roosevelt Hotel’dir.
 14. Akademi Ödülleri’ne, Hollywood Noel Geçit Törenine ve Hollywood Yarı Maratonuna ev sahipliği yapmaktadır.
 15. Dünyanın dört bir yanında Hollywood’dan ilham alan takma adlara sahip başka şehirler de var. Bollywood, Hindistan’ın Hintçe Hollywood dil versiyonu. Kanada’nın sinema ve televizyon endüstrisi, Hollywood Kuzeyi olarak anılır. Chinawood, Çin’in en büyük film stüdyosunun adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir