hoover barajı nerede

Hoover Barajı Hakkında:Amerika Birleşik Devletleri’nde, Nevada ve Arizona sınırında, Colorado Nehri’nin Kara Kanyonu’nda bulunur. Bir zamanlar Bolder Barajı olarak bilinen bir barajdır. Hoover Barajı 1931’de başlayan ve 1936’da sona eren Büyük Buhran sırasında inşa edildi. Barajdan üretilen güç Nevada, California ve Arizona’yı desteklemeye yardımcı oluyor. Hoover Barajı ayrıca her yıl yaklaşık bir milyon ziyaretçi çeken popüler bir turistik mekandır.

Hoover Barajı Hakkında 19 Gerçek Bilgi

 1. Bir barajın amacı su akışını içermektir ve güç sağlamak için sıklıkla kullanılırlar.
 2. Barajların diğer faydaları arasında sel riskinin en aza indirilmesi, sulama, şehir ve kasabalara su sağlanması ve ayrıca rekreasyon alanları yaratma yer alıyor.
 3. Hoover Barajı, 1935 yılında Başkan Franklin D. Roosevelt talimatı ile yapıldıç
 4. Barajı inşa etmek için 10.000’den fazla kişi çalıştı ve inşaatı sırasında 100’den fazla kişi öldü.
 5. İlk ölen adam J.G. Tierney. ABD’nin bir Islah Bürosu çalışanıydı. 20 Aralık 1922’de Colorado Nehri’ne düştü ve öldü. 20 Aralık 1935’te Patrick Tierney, J.G. Tierney’nin oğlu, bir giriş kulesinden düştü ve öldü. Hoover Barajı inşaatı sırasında ölen son kişi oydu.
 6. Barajı inşa etme fikri yaklaşık olarak 1900 yılında ortaya çıktı. 1928 yılına kadar projenin Kongre tarafından onaylanması gerekti.
 7. Altı şirket birlikte barajı inşa etme ihalesini kazandı.
 8. İnşaat 1931’de başladı ve 1936’da tamamlandı. Bu, 2 yıl erken bittiği anlamına gelir.
 9. Mead Gölü, Hoover Barajı’ndaki rezervuarın adıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük (hacmen) rezervuardır.
 10. Boulder City, Nevada başlangıçta baraj üzerinde çalışacak olanlar için yapıldı.
 11. Hoover Barajı 726 feet yüksekliğindedir. Alt kısmında 650 fit, üst kısmında 45 fit.
 12. Baraj 1,244 feet uzunluğundadır.
 13. Hoover Barajının amacı, hem endüstriyel hem de evsel kullanım için güç, silt ve taşkın kontrolü, sulama ve su içindir.
 14. Hoover Barajı 1936’da tamamlandığında, dünyanın en büyük hidroelektrik santraliydi. Aynı zamanda dünyanın en büyük beton yapısıydı.
 15. Boulder Barajı 1947’de Başkan Herbert Hoover’ın ardından Hoover Barajı olarak değiştirildi.
 16. Hoover Barajı inşa etmek için kullanılan beton miktarı ile 4000 mil iki şeritli bir otoyol inşa edilmiş olabilirdi. San Francisco’dan New York’a kadar uzanabilirdi.
 17. Hoover Barajı 1.345 megawatt gücündedir. Bir yılda 4,2 milyar KWh (kilovat saat) oluşturabilir.
 18. Hoover Barajı inşa edildiğinde 49 milyon dolara mal oldu. Bugün aynı barajı inşa etmek 811 milyon dolara mal olacaktır.
 19. Hoover Barajı bir kemer yerçekimi barajıdır. Bu, yukarı doğru kıvrıldığı, daraldığı, böylece suyun büyük kısmının kanyonun kaya duvarlarına yöneldiği anlamına gelir. Bu barajı sıkıştırmak için kuvvet sağlar. Bu baraj türü, hem yerçekimi barajının hem de kemer barajının özelliklerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir