İlk Siyahi Kadın Pilot Bessie Coleman Kimdir?

Bessie Coleman İleri görüşlü bir kişiydi. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazıları ona “Kraliçe Bess” adını taktılar. Coleman, ırkçı engelleri kırarak birçok insana ilham verdi. Ne yazık ki, ilk siyah kadın pilot olarak, yol boyunca ırkçılık ve cinsiyetçilikle savaştı.

Sonunda, Coleman’ın azmi galip geldi. İnanılmaz bir rüyayı gerçeğe dönüştürdü. Bir öncü ve vizyon sahibi olan Bessie Coleman, tarihin en ilham verici liderlerinden biridir. Öyleyse, daha fazla uzatmadan, Bessie Coleman gerçeklerini sunuyoruz: Amerika’nın İlk Siyah Kadın Pilotu.

 

Matematik onu el işçiliğinden kurtardı

Bessie Coleman’ın matematiğe olan eğilimi onu pamuk tarlalarında çalışmaktan kurtardı.

 

O sadece ilk siyah kadın pilot değildi

Bessie Coleman aynı zamanda ilk Kızılderili kadın pilotuydu. 15 Haziran 1921’de Coleman, Fédération Aéronautique Internationale’den uluslararası pilot lisansı alan ilk Amerikalı kadındı.

O bir uçuş öncüsü idi

1922’deki İşçi Bayramı’nda Bessie Coleman, ilk halk uçuşunu Afrikalı-Amerikalı bir kadın olarak sahneledi. Hava gösterilerinde popülerdi ama ayrı izleyiciler için oynamayı reddetti.

Havacı okullarına erişimi reddedildi

Bessie Coleman’ın siyah ve bir kadın olduğu için Birleşik Devletler’deki havacı okullarına girmesine izin verilmedi. Para biriktirip yurtdışındaki uçuş okuluna başvurdu.

Siyahi havacılar için bir okul bulmaya çalıştı

Bessie Coleman, siyah öğrencileri havacı olmaya teşvik etmek için çok sayıda okulla konuştu. Ne yazık ki, bir uçuş okulu çalıştırma hayalini gerçekleştiremeden öldü.

 

Takma adı “Kraliçe Bess” idi

Bu ismi nasıl aldığına dair hiçbir bilgi yok, ancak Bessie Coleman’ın takma adı “Kraliçe Bess”.

 

Okula 10 km yürürdü

Bessie Coleman sadece okula 10 km yürümek zorunda kalmadı, aynı zamanda ayrılmış(sadece siyahilerin olduğu)  bir okula 10 km yürüdü.

 

Bir zamanlar manikürcü olarak çalıştı.

Bessie Coleman, The Whitesox Barbershop’ta manikürcü olarak çalıştı. 1912’de Chicago’ya taşındığında orada çalıştı. Bu berber dükkanında uçmak için ilham aldı.

 

Pilot lisansı alan ilk siyah kadın olarak kabul edilir.

Bessie Coleman 15 Haziran 1921’de pilot lisansını aldı. O zamandan beri, birçok kadın pilota lisanslarını almak için ilham verdi.

 

O geniş bir aileden geldi

Bessie Coleman, Teksas, Atlanta’da doğdu. 12 kardeşi vardı. Babası Yerli ve Afrikalı Amerikalıydı. Ne yazık ki, baba Coleman çok gençken aileden ayrıldı. Bessie Coleman Kardeşleri ile birlikte annelesine baktı.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir