Tarih boyunca insan ırkının en büyük belası hastalık olmuştur. Bunlar İnsanlığın Başına Bela Olmuş En Ölümcül 16 Hastalık

İnsanlık Tarihindeki 25 Ölümcül Hastalık

1-Kolera

İnce bağırsağın bu enfeksiyonu öncelikle su içerek veya enfekte olmuş bir kişinin dışkısını içeren yiyecekleri yiyerek bulaşır. Dünya çapında yaklaşık 5 milyon insan etkilenmektedir ve her yıl 100.000’den fazla kişi Kolera’dan ölmektedir.

 

2-Çiçek hastalığı

20. yüzyılın aşılama kampanyalarından sonra, çiçek hastalığı tamamen eradike edilmiş. Bununla birlikte, aşılamadan önce, küçük çiçek hastalığı sadece 20. yüzyılda tahminen 500 milyon kişi yaşamıştır.

 

3-Sarıhumma

Dişi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan bu hastalık Afrika ve Güney Amerika’da yaygındır Tipik olarak ateş, titreme, anoreksi, bulantı, kas ağrısı (belirgin sırt ağrısı ile) ve baş ağrısı içerir, ancak çoğu durumda birkaç gün sonra azalır. Afrika’daki savaş ve sosyal bozulma nedeniyle, 80’lerden bu yana tekrar canlandı.

 

4-Tüberküloz

Genellikle akciğerlere saldıran bu hastalık hava ile yayılır. Aktif tüberküloz enfeksiyonunun klasik semptomları kanlı balgam, ateş, gece terlemesi ve kilo kaybı yanısıra kronik bir öksürüktür. 

 

5-Grip (influenza)

Yaygın olarak grip olarak bilinen Influenza genellikle tüberküloz gibi hava yoluyla, bazen de kirli yüzeylerle doğrudan temas yoluyla bulaşır. Virüs sabunla etkisizleştirilebildiği için, sık sık el yıkamamak, enfeksiyon riskini azaltır.

 

6-Akciğer kanseri

Dünya çapında bir ölçekte, akciğer kanseri, erkeklerde ve kadınlarda yılda 1.38 milyon ölümden sorumlu olan en yaygın kansere bağlı ölümdür.

 

7-İshal

Üçüncü dünya ülkelerinde yaygın bir ölüm nedeni ve dünya çapındaki bebek ölümlerinin ikinci en yaygın nedeni, diyare yoluyla sıvı kaybı, dehidrasyon ve potasyum eksikliği veya diğer tuz dengesizlikleri gibi elektrolit bozukluklarına neden olabilir.

 

8-Perinatal Komplikasyonlar

Her yıl dünya çapında yaklaşık 500.000 kadın, ağır kanama / kanama, enfeksiyonlar, güvenli olmayan kürtajlar, tıkanmış doğum eylemleri ve eklampsi gibi hamilelik ve doğumla ilgili komplikasyonlardan ölmektedir. Anne ölümlerinin yüzde 90’ından fazlası Asya’da ve Sahra altı Afrika’da meydana geliyor.

 

9-Ebola

Adını ilk bulunduğu bulunduğu Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola Nehri’nden alan kurbanlar tipik olarak ateş, kas zayıflığı ve hem iç hem de dışta ciddi kanamaya neden olan ve sonunda kanamalarına neden olan diğer belirtilerden muzdariptir. . Ne yazık ki, henüz bir tedavisi yok.

 

10-Kuş gribi

Tetanoz, iskelet kası liflerinin uzun süre büzülmesi ile karakterize tıbbi bir durumdur. Enfeksiyon genellikle yara kontaminasyonu ile oluşur ve sıklıkla kesik veya derin ponksiyon yarası içerir. Enfeksiyon ilerledikçe, çene içinde kas spazmları gelişir.

11-Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Çoğunlukla KOAH olarak kısaltılır, bu hastalığa, akciğerde anormal bir enflamatuar yanıtı tetikleyen, en yaygın olarak sigaradaki zararlı partiküller veya gaz neden olur. Dünya genelinde, birçok ülkede sigara içme oranlarındaki artış ve demografik değişikliklerden dolayı 2030 yılına kadar dördüncü önde gelen ölüm sebebi olacağı öngörülmektedir.

12-İskemik kalp hastalığı

Temel olarak, bu kalp krizinin diğer bir adıdır. . Bazı tahminlere göre, her 3 kişiden birinin kalp hastalıklarından öldüğü söyleniyor.

13-Menenjit

Menenjit, beyni ve omuriliği kaplayan koruyucu zarların iltihabıdır. Enflamasyon enfeksiyondan ve daha az yaygın olarak bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. En sık görülen semptomlar ateş, konfüzyon veya değişmiş bilinç, kusma ve hafif veya yüksek sesleri tolere edememe ile ilişkili baş ağrısı ve boyun tutukluğudur.

14-Frengi (Bel Soğukluğu)

Cinsel yolla bulaşan bu hastalığın, yılda yaklaşık 90 milyon kişiyi etkilediğine inanılıyor. Belirtiler, döküntülerden kalp problemlerine kadar her şeyi içerir. Bazen erken evrede tanı koymak zor olabilir, bu da erken tedaviyi zorlaştırır.

15-Alt Solunum Enfeksiyonları

Bronşit ve zatürree olmak üzere iki tip alt solunum yolu enfeksiyonu vardır. Bu enfeksiyonların bazı yaygın semptomları burun akıntısı ve hapşırma, baş ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Çoğu batı ülkesinde bu hastalıklar ölümcül olmamakla birlikte, gelişmiş dünyada, düşük solunum yolu enfeksiyonu kolayca öldürücü olabilir.

16-Hıyarcıklı veba

Temel olarak küçük kemirgenler ve pireleri arasında dolaşan zoonotik bir hastalık olarak bilinen hıyarcıklı veba salgını bulaştığında 4 gün içinde öldürür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir