John Dalton Hakkında:(6 Eylül 1766 – 27 Temmuz 1844), çeşitli çalışma alanlarına çok önemli katkılarda bulunan İngiliz bir bilim insanıydı. Muhtemelen çığır açan araştırması ve atom teorisine katkılarıyla en iyi şekilde bilinmesine rağmen, renk körlüğü alandaki önemli çalışmaları nedeniyle sıklıkla Daltonizm olarak anılıyor.

John Dalton Hakkında 15 Gerçek Bilgi

1-Manchester’daki New College’da matematik ve felsefe öğretmeni olarak çalıştı.

2-Üniversite maddi sıkıntılara girdiğinde, Dalton Manchester’da özel bir öğretmen oldu.

3-1995 yılında Dalton’un gerçekten çok nadir görülen bir renk körlüğü olduğu keşfedildi, bu Dalton’un kendisinin çok detaylı çalışıp birçok kez yayınlandığı gerçeğidir. Renk körlüğünün, erkek kardeşinde de renk körlüğü olduğu için genetik bir özellik olduğunu teorize eden ilk kişilerdendir.

4-Dalton’un nadir görülen renk körlüğü nedeniyle, yalnızca bir rengi sarı görebiliyordu.

5-Meteorolojideki çalışmaları, özellikle barometrik baskı, daha sonra karışık gazların yapısını tartıştığı Deneysel Denemeler adlı bir dizi makalenin yayınlanmasına yol açtı.

6-Ayrıca farklı sıcaklıklarda, özellikle atmosferik basıncında buhar oluşumunu araştırdı ve yazdı.

7-Dalton ayrıca, sıvıların buharlaşması ve ısıl genleşme konusundaki araştırmalara dayanarak bulgularını da içeriyordu.

8-1803 yılında, Dalton Kanunları olarak bilinen şeyin teorisini yaptı: temel olarak birleşik gazların toplam basıncının, bu gazların her birinin kısmi basınçlarına ayrı olarak eşit olduğunu belirtir.

9-Dalton’un araştırması atom teorisi üzerinde muazzam bir etkiye sahipti.

10-Dalton, atom anlayışından altı farklı element için atomik ağırlıkların bir listesini yayınladı: hidrojen, oksijen, azot, karbon, kükürt ve fosfor.

11-Çalışmaları onu, eski Yunanlıların pek çoğunun varsayımlarından üstün kılan çığır açan bir kavram olan farklı atom ağırlıklarına sahip parçacıklar arasında kimyasal kombinasyonların meydana geldiğine karar verdi.

12-Dalton’un atom teorisinin yorumlanması, atomların kimyasal reaksiyonlarda birleştirildiğini, fakat ayrıca ayrılabildiklerini ve yeniden düzenlenebileceklerini savunuyorlardı.

13-Ancak, Dalton atomların kendilerinin ayrılamayacağı ya da yaratılamayacağı sonucuna vardı.

14-Farklı elementlerin atomları yeni bileşikler üretmek için belirlenmiş oranlarda birleşebilir.

15-En önemli katkılarından biri de hacimsel analiz ilkeleri üzerine yaptığı çalışmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir