Jurassic Park Hakkında:Bilim adamlarının genetik olarak tasarlanmış dinozorlarla dolu bir vahşi yaşam parkı hakkında 1993 tarihli bir film. Film Michael Crichton ve David Koepp tarafından yazılmıştır. Michael Crichton ayrıca 1990 yılında yayınlanan yeni Jurassic Park’ı da yazdı. Film, Kosta Rika yakınlarındaki kurgusal bir adada gerçekleştirildi. Jurassic Park’ın çekimlerinin çoğu Hawaii ve Kaliforniya’da yapıldı.

Dinozorların çoğu yaşam boyu animatronikti. Film o kadar popüler ve çok beğenildi; üç Akademi Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Jurassic Park’ın devamı, The Lost World: Jurassic Park (1997), Jurassic Park III (2001) ve Jurassic World (2015) dahil olmak üzere çok başarılı oldu. 2018 yılında piyasaya sürülmek üzere başka bir film planlanıyor.

Jurassic Park Hakkında 13 Gerçek Bilgi

 1. Michael Crichton’ın romanı Jurassic Park 1990 yılında yayınlandı. Yayınlanmadan önce bile Steven Spielberg film haklarını 1,5 milyon dolara satın aldı. Michael Crichton’a senaryoyu birlikte yazmak için 500.000 dolar daha verildi.
 2. James Cameron, Tim Burton ve Richard Donner de Jurassic Park ile ilgilendiler, ancak Steven Spielberg sonunda işi alan oldu.
 3. Jurassic Park oyuncuları arasında Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Samuel L. Jackson ve daha birçokları vardı.
 4. Steven Spielberg ve Kathleen Kennedy ve Gerald R. tarafından yönetildi. Molen tarafından çekildi.
 5. Piyasaya sürüldüğünde Jurassic Park, tüm zamanların en yüksek hasılat filmi oldu. Steven Spielberg’in önceki rekorunu bu rekor ile yenmişti.
 6. Sam Neill, zaten Harrison Ford tarafından reddedilen bir rol olan Dr. Alan Grant’i oynadı.
 7. Jim Carrey, Jeff Goldblum’un nihayetinde kazandığı rolü denemişti – Ian Malcolm olarak.
 8. Filmde su bardağı dinozor adımlarından gösterge panelinde dalgalanmaya başladığı sahne, aslında bir gitar teli etkisi ile yapıldı. Gitar teli gösterge panelinin altına yerleştirildi ve gerginleşti ve dalgalanma etkisine neden oldu. Aynanın sallanmasının etkisi, ön camın üstündeki bir motordan yaratılmıştır.
 9. Çocuklar cipte olduğunda ve T. rex onlara saldırdığında pleksiglasın kırılmaması gerekiyordu ama animatronic beklenmedik bir şekilde yaptı ve kırdı. Yani o sahnede çığlık gerçek.
 10. Jurassic Park 127 dakika uzunluğundadır. Ancak filmin sadece 15 dakikası aslında dinozor görüntülerini içeriyor.
 11. Steven Spielberg aslında paleontologların film için danışman olarak çalışmasını sağladı. Görünüşlerinde ve davranışlarında olabildiğince gerçekçi göründüklerinden emin olmak istedi.
 12. T. rex’in kükremesi, bebek filler, timsahlar ve kaplanlar dahil olmak üzere çeşitli hayvanların seslerinden üretildi.
 13. Filmin fanlarının filmin bir kısmını yakından izlemesini sağlayan çeşitli Jurassic Park tema parkları ve parkurları yaratıldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir