kafein yararları

Kafein Hakkında:Merkezi sinir sistemine etki eden bir uyarıcıdır ve psikoaktif bir ilaç olarak sınıflandırılmasına rağmen istisnai bazı ülkeler dışında çoğu ülkede yasaldır. Kafein acı bir tada sahiptir ve az miktarda tüketildiğinde konsantrasyon ve hafızayı arttırmanın yanı sıra uyuşukluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Ancak aşırı miktarda tüketildiğinde kalp atış hızı, endişe, huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olabilir. Birçok ilaç türü gibi, düzenli olarak tüketildiğinde tüm kafein alımının durdurulması, sinirlilik ve baş ağrısı gibi yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Kafeinin, belirli kanserlerin ve Alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltmak gibi bazı sağlık yararları olabilir.

Kafein Hakkında 18 Gerçek Bilgi

 1. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisine göre, kafeinin kandaki en yüksek seviyesine ulaşması yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer. Vücut tipik olarak ilacın yarısını 3 ila 5 saat içinde elimine eder ve kalan 8 ila 14 saat oyalanabilir.
 2. Bir Starbucks grande kahvesinde bir Red Bull’daki kafein miktarının dört katından fazla 320 miligram kafein vardır.
 3. Kafein bağımlılık yapabileceği için, birileri tüketmeyi bıraktığında yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Bu hafif fiziksel bağımlılık kötü baş ağrısına yol açabilir ve kafeini diyetten kesmenin en iyi yolu, belli bir süre içinde tüketilen miktarı kademeli olarak azaltmaktır.
 4. Keurig kahve makinesi ortak mucidi John Sylvan günde 30-40 fincan kahve içiyordu.
 5. 100 fincan kahve içerdiği kafein sebebiyle 24 saatten daha kısa sürede öldürebilir.
 6. Kadınlar genellikle kafeini erkeklerden daha hızlı metabolize eder ve sigara içen insanlar sigara içmeyen bir kişinin iki katı kadar metabolize eder.
 7. Kahvede, çoğu enerji içeceğinden daha fazla kafein vardır.
 8. Hafif bir kahvede daha koyu bir kahveden daha çok kafein vardır, çünkü kavurmak kafeini azaltır.
 9. Kafein, tohumlar, meyveler, yapraklar, kakao çekirdekleri, kola fındıkları, çikolatalar ve çay yaprakları gibi çeşitli yiyeceklerde doğal olarak bulunur.
 10. Kafein bazen ilaçlarda da bulunur.
 11. Kafein insan yapımı olarak üretilebilir.
 12. Ortalama bir Amerikanın her gün yaklaşık 200 mg kafein tükettiği tahmin edilmektedir.
 13. Finlandiya, kişi başına günde en fazla 400mg kafein tüketen ülkedir.
 14. Mayo Clinic’teki tıp uzmanları, gençlerin günde 100 mg kafein tüketmemesini tavsiye ediyor. Küçük çocuklar mümkün olduğunca kafein tüketmekten kaçınmalıdır.
 15. Gün içinde geç saatlerde kafein tüketmekten kaçınmak en iyisidir, çünkü uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Vücudun kafeini tamamen temizlemesi 4 ila 12 saat sürebilir.
 16. Kafein alımı, sperminizi kafeinlendirecektir.
 17. 2010 yılında, bir adam iki kaşık saf kafein içip öldü.
 18. Diyet alkolsüz içecekler normal sürümlerine göre çok daha fazla kafein var. Örneğin diyet kolada normal kolaya göre% 30 daha fazla kafein vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir