Tarihi veba salgını (Karaölüm Hakkında 32 Ürpertici Bilgi)

Kara Ölüm olarak bilinen dönem 1351’de sona ermesine rağmen, veba, 15. yüzyılın sonlarına doğru birkaç yılda bir salgınlarla Avrupa’ya dönmeye devam etti.

 

Veba ilk kurbanları 1338 ve 1339’da Rusya’daki Issyk Kul Gölü (Baykal Gölü) çevresindeki alanda öldü, burada bir mezar taşı “” Tavşan yılında (1339). Bu Kutluk’un mezarı. Vebadan karısı Magnu-Kelka ile öldü.

 

Sicilya’dan Kara Ölüm’ün Avrupa’yı taraması, kuzeye taşınması ve İzlanda ve Grönland’a kadar seyahat etmesi üç yıl sürdü. Veba ve eşzamanlı iklim değişiklikleri, Grönland kıyılarındaki Avrupa kolonilerine son verdi.

 

1980’lerden bu yana, birkaç araştırmacı veba için şarbon ve tifüs dahil diğer hastalıkları suçladı. Argüman, diğer hastalıkların, gerekli pire vektörü olmayan insanlar arasında daha kolay yayıldığını ve benzer semptomlar gösterebileceğini iddia ediyor.

 

Bir Fransız veba mezarındaki bir Kasım pulsu çalışması, üç mağdurdan 20 örnekte Y. pestis olduğunu gösterdi. O dönemde neredeyse hiç kimse sıçanlar ve pirelerin Kara Veba’yı yaydığından şüphelenmiyordu…

 

Orta Çağ boyunca insanlar, veba tedavisi için, mutlu olmaya çalışmak ve kötü düşüncelerden kaçınmak, iyi şarap içmek, meyve yemekten kaçınmak, kokulu otları içeceklere koymak, lechery’den kaçmak, fakirleri kötüye kullanmamak, ılımlı bir şekilde yemek yemek ve içmek dahil olmak üzere birçok yol denediler.

 

İngiliz askerleri hastalığı Fransa’dan İngiltere’ye taşıdı, İngiltere’de özellikle yıkıcı bir veba salgını başladı.( Bazı tahminlere göre nüfusun% 75’i kadar)

 

Kara Ölüm’den sonra veba salgınları Avrupa’yı tahrip etmeye devam etti. Örneğin, Londra, 1665’teki Büyük Veba ve binlerce ölümle sarsıldı. Bu vebayı  Büyük Ateş izleyerek Londra’yı harap etti.

 

Üçüncü veba salgını 1890’larda Çin ve Hindistan’da başladı ve sonunda San Francisco Körfez Bölgesi’nde enfeksiyonların özellikle tehlikeli olduğu Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. 

 

Veba salgını 1348’den 1351’e kadar Avrupalıların% 25 – 60’ını öldürdü. Bazı tahminler nüfusun 2 / 3’ü kadar yüksektir.

 

Kara Ölüm’ün kesin ölümünün ortaçağ kaynaklarından ölçülmesi zordur. Ölümlerin sayısı bölgelere göre ve kaynağa bağlı olarak değişmektedir. Mevcut tahminler 75 ila 200 milyon insanın vebadan öldüğü yönünde.

 

“Kara Ölüm” terimi son zamanlarda. Veba sırasında “Büyük Ölüm” ya da “Zavallılık” olarak adlandırıldı.

 

Kara Ölüm, Orta Çağ’ın ikinci veba salgınıydı. Justinian’ın 6. yüzyıldaki vebaları ölümcül ve yaygındı, ancak ikinci salgında aynı yıkımı yaratmadı.

 

Kara Ölüm, Avrupa’da iki yıllık soğuk hava ve tahıl mahsullerini silen sağanak yağışlarla birlikte insanlar ve fareler için yiyecek sıkıntısı çeken bir nüfus artışı dönemini takip etti. Bu, insanların ve hayvanların şehirlerde kalabalıklaşmasına neden oldu ve hastalık için en uygun ortamı sağladı.

 

1346’da Çin’de başlayan ve Asya, Pers, Suriye, Mısır ve Hindistan’a yayılan veba söylentileri Avrupa’ya ulaştı.

 

1347’de Tatarların Ceneviz şehri Kaffa’yı kuşatması sırasında, veba mağdurlarının cesetlerini şehre atarak savaştı.

 

Siena’da nüfusun yarısından fazlası öldü. Şehrin büyük katedrali üzerinde çalışmalar durdu, dünyanın en büyüğü olarak planlandı ve hiçbir zaman devam ettirilmedi. Kesik transept hala inşaatı durduran ölümün bir hatırlatıcısı olarak duruyor.

 

1349 Mayıs’ında veba, İngiltere’den yün taşıyan bir gemide, Bergen’e (Norveç) ulaştı. Bergen’e ulaştıktan sonra birkaç gün içinde geminin mürettebatı ve yolcuları öldü.

 

Pek çok uzman vebaların, öncelikle ortaçağ evlerinde yaygın olan fareler ve diğer kemirgenlerde yaşayan pire taşlarından oluşan bir basil olan Yersinia pestis (veya Y. pestis) ‘den kaynaklandığı konusunda hemfikirdir.

 

Y. pestis, üç çeşit vebaya neden olur: bakterilerin lenf düğümlerine hareket ettiği ve hızla çoğaldığı, büyüme veya şişkinlikler meydana getirdiği, enfekte pire ait ısırıklardan kaynaklanan bubonik veba; pnömonik veba, kurbanının kan öksürmesine ve bakterileri kişiden kişiye yaymasına neden olan bir akciğer enfeksiyonu; ve septikemik veba, neredeyse her zaman ölümcül olan bir kan enfeksiyonu.

 

Hıyarcıklı vebaya yakalanan insanlar için ölüm oranı% 30-75 idi. Zatürree veba, kurbanlarının% 90-95’ini öldürdü. Septikemik veba, bulaştığı insanların yaklaşık% 100’ünü öldürdü ve hala bu güne kadar tedavisi bulunmuyor.

 

Ortaçağ’da halk günahları için Tanrı’dan bir ceza olduğunu düşünüyordu.

 

Birçoğu ayrıca veba salgınının depremler tarafından (deprem sırasında salınan kötü hava) veya 20 Mart 1345’te 40. Kova burcunda elverişsiz bir şekilde Satürn, Jüpiter ve Mars uyumundan kaynaklandığına inanıyordu.

 

Yahudiler ve Müslümanlar, Hıristiyanlar kadar etkilenmiş olsalar bile, Hristiyanlar sık ​​sık vebaların Yahudiler tarafından yayıldığını düşünülüyordu.

 

İşkence gördükten sonra bazı Yahudiler veba yaratarak kuyuları ve diğer su kaynaklarını zehirlediklerini itiraf etti. Sonuç olarak, Yahudiler binlerce kişi tarafından kovuldu veya öldürüldü.

 

Kara Veba’yı yayma konusundaki zorlu itirafların bir sonucu olarak, Strassburg, Almanya’daki tüm Yahudi nüfusuna Hristiyanlığa dönüşme veya kentin mezarlık platformunda bir platformda yer alan kazıklarda yakılma seçeneği verildi. Yaklaşık 2.000 kişi öldü.

 

Pek çok doktor kötü kokuların vebaya neden olabileceğine inanıyordu.

 

Halk banyo yapmanın gözenekleri açtığına ve kötü havanın vücuda girip çıkmasını kolaylaştırarak hastalığın yayıldığına inanıyordu.

 

Eau de Cologne ve diğer parfümler ilk olarak veba sırasında banyo yapmamaları veya kıyafet değiştirmemeleri nedeniyle kokuları örtmek için kullanılmıştır.

Yoksullar, Bubonic Veba tarafından en çok etkilenmelerine rağmen, asalet kaçmadı. Kastilya ve Leon Kralı Alfonso XI, ölen tek hükümdardı, ancak Napoli’den İngiltere’ye birçok kraliyet ailesi üyesi öldürüldü.

 

Veba için çare bulma girişimleri, bilimsel yöntemin gelişmesine ve Rönesans’a yol açan düşüncedeki değişimlere doğru ivme kazandı.

 
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir