Kilimanjaro

Kilimanjaro Dağı Hakkında:Tanzanya, Afrika’da üç çukuru bulunan uyuyan bir volkandır: Kibo, Shira ve Mawenzi. Kilimanjaro, Afrika’nın en yüksek dağı olan 9,341 feet’tir. Kilimanjaro (veya Kilimanjaro Dağı), yaklaşık bir milyon yıl önce oluşmaya başladığına inanılıyor. Kibo, Kilimanjaro’daki üç koninin sadece uykuda olması gereken tek kişidir, yani Shira ve Mawenzi’den farklı olarak tekrar patlayabilir. Kilimanjaro dağcılar arasında oldukça popülerdir ve her yıl 30.000 dağcının yaklaşık% 75’i zirveye ulaşmaktadır. Kilimanjaro, bir dağ bölgesi, çöl, tropikal orman ve savana gibi çeşitli ekosistemlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kilimanjaro Dağı Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. Kilimanjaro adının kökenleri tartışıldı. Bazıları Avrupalı ​​kaşiflerin adını bölgede yaşayan Swahilis’ten alırken, diğerleri Kilimanjaro’nun Kiswahili ismi olduğuna inanıyor. Hiçbir iddia tam olarak desteklenmedi veya kanıtlanmadı.
 2. Kilimanjaro, 100 km uzunluğunda ve 65 km genişliğinde bir alanı kaplamaktadır.
 3. Kibo’daki en yüksek zirve Uhuru Zirvesi.
 4. Kilimanjaro’da Mweka Rotası, Lemosho Rotası, Rongai Rotası, Machame Rotası ve Marangu Rotası dahil olmak üzere zirvesine ulaşmak için birkaç tırmanma rotası var.
 5. Kilimanjaro’nun Doğu Afrika’daki yüksek dağların çoğunda ortak olan bir bambu bölgesi yoktur. Bu, bölgeye özgü hayvanlar için iyi bir besin kaynağına sahip olmadığı anlamına gelir.
 6. Kilimanjaro’da gelişen türler arasında mavi maymunlar, zeytin babunları, otobüs domuzları, leoparlar, melodiler, bal porsukları, yaban arıları, çalı bebekleri, ağaç fareleri ve miskler bulunur.
 7. Kilimanjaro’daki en son volkanik aktivite yaklaşık 200 yıl önce gerçekleşti.
 8. Kilimanjaro’nun son büyük patlaması yaklaşık 360.000 yıl önce meydana geldi.
 9. Kibo’daki Kilimanjaro’nun tepesindeki tahta bir kutuda bir kitap var. Kibo zirvesine (Uhuru Zirvesi) ulaşan dağcıların çoğu düşüncelerini bu kitapta kaydeder.
 10. Valtee Daniel adlı bir Fransız, 87 yaşında Kilimanjaro zirvesine ulaşan en yaşlı kişi.
 11. 1912’den beri Kilimanjaro Dağı’ndaki kar birikintisi% 80’den daha fazla azalmıştır. 20 yıl içerisinde kar birikintisinin tamamen erimiş olacağı tahmin edilmektedir.
 12. Tanzanya Ulusal Kaynaklar ve Turizm bakanı tarafından 2008 yılında başlatılan erozyonun azaltılmasına ve su kaynaklarının korunmasına yardımcı olmak için Kilimanjaro üssünde ağaç dikme çabası var.
 13. Kilimanjaro’nun en yağışlı mevsimi mart ile mayıs ayları arasıdır. Nisan ayından ekim ayına kadar en düşük yamaçlarda dışında genellikle az yağış görülür.
 14. Avrupalılar 1800’lerde Kilimanjaro’ya tırmanmaya başladı, ancak hiç kimse 6 Ekim 1889’a kadar zirveye ulaşamadı. Alman jeoloji profesörü Hans Meyer ve Avusturyalı Ludwig Purtscheller ile birlikte Hans Yola Kinyala Lauwo’nun İzci ile birlikte o gün zirveye ulaştıklarını doğruladılar. krater var. Bu Hans Meyer’in üçüncü denemesiydi.
 15. Hans Meyer, Kibo’nun en yüksek zirvesi Kaiser-Wilhelm-Spitze’yi seçti, ancak Tanzanya 1964’te kurulduğunda Kibo’nun zirvesi Uhuru olarak değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir