klarnet

Klarnet Hakkında:müziğin tek sazlık bir ağızlıkla yapılma biçimi nedeniyle bir nefesli çalgı türü olan bir müzik aletidir. Ses üretmek için klarnetçi ağızlığa üflenir ve farklı sesler üretmek için yüzükleri ve tuşları çalmak için parmaklarını kullanır. Tek kamışlı çalgılar Antik Yunanistan’a kadar uzanır, ancak modern klarnet tasarımını değiştirdikten sonra 17. yüzyıl sonlarında şatodan geliştirilmiştir. Klarnet’in gerçek mucitinin kim olduğu, bazıları Johann Christoph Denner adında bir Alman enstrüman üreticisi olduğuna ve bazıları aslında onun oğlu Jacob Denner olduğuna inanan bazı tartışmalar var. 1791’de Mozart zaten enstrümanın hayranıydı ve diğer bestecilerin ve müzisyenlerin izlemesi uzun sürmedi.

Klarnet Hakkında 14 Gerçek Bilgi

 1. Klarnet’in önceki tek kamış enstrüman akrabaları alboka, albogue, çift klarnet ve şarabı içerir.
 2. Şarabı, anahtarı bir kayıt anahtarına dönüştürerek klarnet haline getirildi. Şarabı 8 parmak deliği ile yapılan tek kamış bir aletti. İlk olarak Fransa’da yapıldı ancak daha sonra Almanya’da da yapıldı.
 3. Klarnet daha da geliştirildikçe, ton deliklerini kaplamak için pedler ilave edildi.
 4. Klarnet gövdesi ağızlık, namlu, üst eklem, pedler, anahtarlar, halka anahtar, çubuk, alt eklem ve zilden oluşur.
 5. Çoğu, 1600’lerin sonlarında klarnet’i icat eden oğlu Jacob değil, Johann Denner olduğuna inanıyor.
 6. Senfoni orkestrasına dahil edilecek en son enstrüman klarnetti.
 7. George Gershwin, şimdiye kadar yaratılmış en popüler klarnet sololarından oluşuyor. Buna ‘Rhapsody in Blue’ denir.
 8. Ünlü klarnetçiler arasında Benny Goodman, Eddie Daniels, Richard Stoltzman ve Sabine Meyer var.
 9. Bir klarnet üzerindeki anahtar ve deliklerin en yaygın düzeni, flüt için Theobald Boehm tarafından geliştirilen Boehm sisteminden esinlenmiştir. 1839’da Hyacinthe Klose, klarnet düzenlemesini geliştirmek için Boehm sistemini kullandı. Klarnet düzeneği, orijinal oluk düzeninden farklıdır.
 10. Klarnetler, klarnet ve piyano, klarnet, piyano ve başka bir enstrüman veya vokal, klarnet ve yaylı dörtlüsü içeren klarnet quintet ve diğerleri gibi kombinasyonlarda oda müziğinin yaratılmasında yaygın olarak kullanılır.
 11. Clarinets, 1900’lerin başlarında başlayan ve 1940’lara kadar popüler olmaya devam eden caz müziğinde popülerdi.
 12. İlk klarnetçiler arasında Sidney Bechet, Larry Shields, Alphonse Picou, Jonny Dodds ve Jimmie Noone vardı.
 13. Klarnet ayrıca rock müzikte ve diğer popüler müzik türlerinde de kullanılmıştır. Aerosmith, Pink Floyd, Beatles, Billy Joel ve Jerry Martini gibi müzisyenler ve gruplar müziklerine klarnet ekledi.
 14. Piccolo klarnet, E-düz klarnet, soprano klarnet (D ve C), B-düz klarnet, A klarnet, basset klarnet, basset-boynuz klarnet, alto dahil olmak üzere çeşitli klarnet türleri vardır. klarnet, bas klarnet ve kontrbas ve kontr-alto klarnetleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir