Marcus Aurelius kimdir

Marcus Aurelius Hakkında:MS 161’den 180’e kadar Roma İmparatoru idi, belki de İmparatorluğun son dönemlerinde imparatorların en ilginç ve önemli miraslarından birini geride bıraktı. Aurelius, güçlü Parthia İmparatorluğu’ndan doğuya doğru Roma çıkarlarını ve topraklarını koruyan ve ikinci yüzyılda sayıları ve etkisi büyük ölçüde genişleyen Almanları kuzeye getiren ünlü bir savaşçı imparatordu. Aurelius, bir savaşçıdan çok daha fazla bir bilim adamı ve bir filozof olduğunu biliyordu.

Dönemin çoğu imparatoru gibi, Aurelius hem Latince hem de Yunanca eğitim gördü ve daha sonra hayatında Stoy felsefesinin bir takipçisi oldu. Stoik felsefesini ve mutlu ve üretken bir hayata sahip olmak için en iyi kursu anlattığı Meditations adlı bir Yunanca dil kitabı yazdı. Marcus Aurelius, 26 Nisan’da Marcus Annius Verus’ta, MS 121’de Roma, Roma İmparatorluğu’nda Marcus Annius Veras ve Domitia Lucilia’ya doğdu.

Patrici sınıfına ve iktidardaki Antonine Hanedanı’na doğdu; bu da Roma’yı yönetme potansiyeli ile doğduğunu ya da erken yaşta öldürüleceğini belirtti. Antoninus, Marcus’un imparator olarak varisi olduğunu açıkladığında, protégé’nin şu anki evliliğini iptal etmesini ve kızı Faustina ile evlenmesini önerdi; Marcus kabul etti ve o ve Faustina’nın otuz yıllık evlilik süreleri boyunca en az on üç çocuğu olacaktı.

Marcus Aurelius Hakkında 15 Gerçek Bilgi

Roma imparatorluk geleneğinin ardından, İmparator olacak Aurelius Antoninus, Aurelius’un turnuvasını bu şekilde kabul etti.

Marcus ve Faustina ilk antik kuzenlerinde ortak bir eşleşme olan kuzenleri.

Marcus Aurelius, Lucius Veras ile ortak imparator olarak Veras’ın 169’da gıda zehirlenmesinden veya vebadan ölmesine karar verdi.

Aurelius ve Veras’ların ortak kuralı genellikle Romalılar arasında popülerdi ve bir barış, özgürlük ve bolluk zamanıydı.

Aurelius’un ilk kuralının refahı, Antonine Plague denilen ve modern bilim adamlarının küçük çiçeği olduğuna inandığı MS 165’te Roma’yı yıkmaya başladığı zaman sona ermişti. Antonin Veba, milyonlarca insanı öldürdü ve MS 180’deki seyrini sürdürmeden önce Roma ekonomisini reddetti.

Aurelius, Stoacı’nın ılımlılık fikirlerini, eğer bilginin peşinde olduğunu ve evrenin kitabındaki birbirine bağlılığını özetledi. Dikkate değer bir alıntı: “Bir erkeğin ruhu, her şeyden önce, (olabildiğince) ayrı bir büyüme, evrende bir tür tümör olduğu zaman kendine zarar verir: çünkü olan herşeye kızmak kolektif olarak tutulan Doğa’dan gelen isyan, diğer tüm şeylerin kendine özgü doğasını kucaklar. ”

Marcus Aurelius, 17 Mart 180’de, modern Viyana şehri olan askeri kampta öldü. Elli sekiz yaşında doğal sebeplerden öldüğü düşünülüyor.

Doğal oğlu Commodus’u, önceki imparatorların atadığı mirasçıları olarak Roma İmparatorluğu’nda bir çıkış olan halefi olarak atadı.

Efsanevi İrlandalı aktör Richard Harris, 2000 gişe rekorları kıran film Gladiator’da Marcus Aurelius’u canlandırdı.

 

Etiket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir