mısır mausu hakkında

Mısır Mausu Hakkında:Yerli kedilerin çok eski bir cinsidir. Adından da anlaşılacağı gibi, 3.000 yıl önce Afrika yaban kedisinden yaratıldığı Mısır’dan geliyor. Mısırlı Mau, 1956’da İkinci Dünya Savaşı’ndan önce ve ABD’de Avrupa’ya tanıtıldı. Güzelliği ve öfkesine rağmen, Mısırlı Mau, bugün çok nadir görülen bir tür. Çoğunlukla ev hayvanı ve gösteri kedisi olarak bulundurulur.

Mısır Mausu Hakkında 12 Gerçek Bilgi

 1. Mısırlı Mau, 2 fit uzunluğa ve 6 ila 14 kilo ağırlığa ulaşabilir.
 2. Mısır Mau’su gümüş, bronz, duman (siyah saç uçlarıyla açık gümüş kürk) veya mavimsi renkli olabilen yumuşak, ipeksi tüylere sahiptir. Bu, doğal olarak lekelenen (koyu, yuvarlak veya dikdörtgen lekelerle kaplı) tek evcil kedi türüdür. Mısırlı Mau alında M şeklinde koyu, yanakta iki siyah ve kuyrukta koyu renk şeritlere sahip.
 3. Mısırlı Mau, büyük yeşil gözleri ve büyük kulakları olan kama şeklindeki kafaya sahip. Kaslı, ancak uzun arka bacakları ve küçük pençeleri olan ince bir gövdeye sahiptir.
 4. Mısır Mau tüm yerli kedilerin en hızlısıdır. Uzun arka bacakları ve göbeğinin altındaki deri kıvrımı sayesinde saatte 30 mil hıza ulaşabilir.
 5. Kelime “Mau” “kedi” için Mısırlı bir kelimedir. Mısır Maus, eski Mısır’da mitoloji, sanat ve din alanlarında önemli bir rol oynamıştır.
 6. Mısırlı Mau, çekmeceyi açmayı ve basit bulmacayı çözmeyi öğrenebilen çok akıllı bir kedi.
 7. Mısırlı Mau sevgi dolu bir hayvandır. Tüm aile üyeleriyle zaman geçirmeyi sevmesine rağmen, genellikle sadece bir kişiyle çok güçlü bir bağ kurar.
 8. Mısırlı Mau kucaklaşmayı seviyor, ama her zaman değil. Sarılma ihtiyacı hissettiğinde, sahiplerine açıkça “belli eder”.
 9. Mısır Mau, çocuklu aileler, diğer kedi ve kedi dostu köpekler için uygundur. Güçlü avlanma içgüdüsü nedeniyle kuşlu aileler için iyi bir seçim değildir.
 10. Mısırlı Mau avlanma becerilerini sergileyebileceği oyunlar oynamayı seviyor (oyuncakları kovalamak ve almak ve oltaya bağlı yemleri avlamak). Tezgahlardan ve uzun kitaplıklardan tırmanıp atlamayı ve mutfak lavabosundan, su çanağından ve akvaryumdan su ile oynamayı sever.
 11. Mısırlı Mau sessiz, hoş, melodik bir ses çıkarıyor, ön pençeleriyle yoğruyor ve mutlu olduğunda kuyruğunu seğiriyor.
 12. Mısırlı Mau, haftalık fırçalama gerektiren orta uzun tüylü kısa süreye sahip.
 13. Mısır Mau’su, diğer evcil kedilere göre (62 ila 67 gün) karşılaştırıldığında, daha uzun gebelik süresine (72 gün) sahiptir. Ortalama 6 yavru doğurur.
 14. Mısır Mau genellikle sağlıklı bir cins, ancak ilaçlar ve anesteziye karşı hassastır.
 15. Mısırlı Mau’nun ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir