Molly Pitcher biyografi

Molly Pitcher Hakkında:13 Ekim 1754’te Trenton, New Jersey yakınlarında doğdu. Doğum adı Mary Ludwig’di, ancak Amerikan Devrim Savaşı sırasında Monmouth Savaşı sırasında askerlere su sürahileri taşıdığı için Molly Pitcher’ın takma adı verildi. Ayrıca, kocası William Hays, savaş sırasında çöktüğü zaman, Mary’nin kanonu işleten savaş alanındaki yerini aldığına inanılıyor. Savaş sırasında düşmanın vurduğu bir top mermisi bacaklarının tam ortasından uçtu ve giydiği eteğin altını parçaladı. Zarar görmedi. Savaş bittiğinde, Mary bir oğlu doğurdu. William Hays 1786’da öldü ve Mary daha sonra John McCauley ile evlendi. Bu yüzden Mary’nin adı bazen Mary Ludwig Hays McCauley olarak geçiyor.

Molly Pitcher Hakkında 18 Gerçek Bilgi

 1. Devrim döneminde, Mary adında birçok kadın, genellikle Molly olarak adlandırılmıştır.
 2. Molly’nin Johann Martin adında bir ağabeyi vardı.
 3. Molly’nin anne babasının ismi Maria Margaretha ve John Georg Ludwig’di.
 4. Molly’nin babası bir kasaptı.
 5. Eğitim, kadınlar için o zaman önemli olarak kabul edilmediğinden, okula gitmesi pek olası değildir.
 6. Molly’nin ilk kocası William Hays yerel bir berberdi. 24 Temmuz 1769’da evlendiler ve daha sonra Pennsylvania’nın Carlisle kentine yerleştiler.
 7. William Hays, 1777’de Kıta Ordusu – Proctor’un 4. Topçu’na katıldı. Molly, kendisine Valley Forge, Pennsylvania’daki kış kampında katıldı.
 8. Molly Pitcher, Martha Washington liderliğindeki bir grup kadına katıldı. Grup kamp izleyicileri olarak biliniyor ve çeşitli hizmetler veriyordu. Battaniyeleri ve kıyafetleri yıkadılar ve hasta ve ölmeye özen gösterdiler.
 9. 1778’de William topçu olarak eğitim gördü ve Molly ve diğer kamp izleyicileri sahada birliklere su taşıdı.
 10. Molly ve diğer kadınların taşıdığı su, askerler tarafından su içmek ve top varillerini soğutmak için kullanıldı. Su ayrıca her atıştan sonra namluyu temizlemek için kullanılan ramrod süngeri emmek için de kullanıldı.
 11. Askerler suya ihtiyaç duyduğunda, “Molly – sürahi!” Diye bağırırlardı. Molly’nin Molly Pitcher adını bu şekilde aldığına inanılıyor.
 12. Bugün savaş alanında ‘Molly Pitcher Spring“ olarak işaretlenmiş iki yay var. Kaynakların savaş sırasında Molly ve diğer kadınlar için su kaynağı olduğuna inanılıyor.
 13. General Washington, savaş sırasında Molly’i gördü ve servisini hatırladı. Her şey bittikten sonra, kendisine görevlendirilmemiş bir subay adını veren bir emri verdi.
 14. Savaşın ardından ve General Washington’un cesaretini anması nedeniyle “Çavuş Molly” olarak tanındı. Bu takma adı ömrünün sonuna kadar kullandı.
 15. William öldükten sonra Molly tekrar evlendi. İkinci kocası iyi bir insan değildi ve 1807 ile 1810 arasında bir daha asla görülmeyecek şekilde kayboldu.
 16. Molly, genel hizmetçi olarak çalışarak ve hastaları ve çocukları önemseyerek kendini ispatladı.
 17. 1822’de Molly Pitcher, Amerikan Devrim Savaşı’ndaki Monmouth Savaşı sırasında kahramanlık ve cesaretinden dolayı 40 dolarlık bir ödül aldı.
 18. Molly Pitcher 22 Ocak 1832’de Carlisle, Pennsylvania’da öldü. 78 yaşındaydı.

Etiket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir