orangutan yaşama alanları

Orangutanlar hakkında:Büyük, kırmızı renkli maymunlardır. Onlar Afrika dışında yaşayan tek Büyük Maymun grubu. Yaşadıkları Endonezya adalarında Sumatra ve Boryalı orangutanlar adında iki tür orangutan vardır:(Sumatra ve Borneo yağmur ormanlarında yaşarlar). Her iki tür de, avlanma ve yaşam alanı kaybı nedeniyle kritik bir şekilde tehlike altında.

Orangutanlar Hakkında 11 Gerçek Bilgi

 1. Orangutanlar kırmızı tüylerinden dolayı “Kırmızı Maymunlar” olarak da bilinir.
 2. Orangutanlar en yakın akrabalarımızdan biri. İnsanlarda olduğu gibi 32 dişleri var ve hamileliği kadınlardaki gibi 9 ay sürüyor.
 3. Diyetlerinin% 50’si meyveden oluşmaktadır. Bunun dışında orangutanlar yaprak yemeyi severler, kabukları, böcekleri… Gündüzleri aktif hayvanlardır.
 4. Orangutanlar en büyük arboreal memelileridir (hayatlarını ağaçlarda geçiren hayvanlar). Bir daldan diğerine hızlıca hareket edebilirler. Ayrıca meyveleri veya yaprakları tüketirken dalı tek kolla tutarak da iyi denge sağlayabilirler.
 5. İletişim için çok çeşitli sesler (13-15) üretebilirler.
 6. Orangutanlar yalnız hayvanlardır.Dişiler yalnızken veya yavrularıyla yaşarken, erkekler her zaman kendi başlarına yaşarlar. Erkekler ve dişiler, sadece çiftleşme mevsiminde birlikte zaman geçirirler.
 7. 15 yaşlarında, erkek orangutanlar dişileri etkilemeye yardımcı olan büyük yanak pedleri geliştirir. Bu pedler ömür boyu büyür.
 8. 9 Aylık hamilelik ardından doğan yavrular annelerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ve yiyecek – koruma için onlara güvenirler. Genç orangutanlar 7 yıl boyunca annelerine bağlıdırlar.
 9. Orangutan bebeği acıktığında ve incindiğinde ağlayabilir.Aynı zamanda annelerine gülümseyebilirlerde.
 10. Orangutanlar ömürleri boyunca en fazla 3 yavru dünyaya getirir.
 11. Orangutanlar vahşi yaşamda 35 yıl ve esaret altında 50 yıla kadar yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir