1. Bilinen yaklaşık 38.000 örümcek türü vardır. Bilim adamları muhtemelen keşfedilecek daha çok örümcek olduğuna inanıyor.
 2. Örümcek bulunmayan tek kıta Antartika’dır.

 3. Tahminen 1 milyon örümceğin yaşam alanı 1 dönüm kadardır. Tropik bölgelerde bu sayı 3 milyona yakın olabilir. Bir insanın hiçbir zaman bir örümceğin 10 metreden daha uzağında olmadığı tahmin edilmektedir.

 4. Brezilya kökenli dolaşan örümceğin ısırığı, erkeklerde uzun ve ağrılı ereksiyonların yanı sıra diğer semptomlara da neden olabilir.

 5. Örümcekler sağlıklı bir ekosistem için hayati öneme sahiptir. Zararlı böcekleri yerler, bitkilerin döllenmesini sağlar ve ölü hayvanları ve bitkileri toprağa geri dönüştürürler. Ayrıca birçok küçük memeli hayvan, kuş ve balık için değerli bir besin kaynağıdır.
 6. Örümcekler, kuşlar ve yarasalardan daha fazla böcek yer.
 7. Bütün örümcekler ipek örebilir, ancak bütün örümcekler ağ öremez.
 8. Bagheera kiplingi, dünyanın tek vejetaryen örümceğidir.
 9. Nadir durumlarda, bazı örümcek ısırmaları kan bozukluklarına neden olabilir. Örneğin, kahverengi münzevi zehir, kırmızı kan hücrelerinin patlamasına neden olabilir. Bu, akut böbrek hasarı ve sarılık gibi diğer semptomlara yol açabilir.

 10. Örümceklerin kanları mavidir. İnsanlarda oksijen, demir içeren ve kana kırmızı rengini veren bir molekül olan hemoglobine bağlanır. Örümceklerde oksijen, demir yerine bakır içeren bir molekül olan hemosiyanine bağlanır.

 11. Bir örümceğin kasları bacaklarını içe doğru çeker, ancak bacaklarını tekrar uzatamaz. Bunun yerine, onları dışarı çıkarmak için bacaklarına sulu bir sıvı pompalaması gerekir. Ölü bir örümceğin bacakları kıvrılır çünkü bacakları tekrar uzatacak sıvı yoktur.

 1. Kara dul örümceğinin zehiri, sinyallerini kaslara bloke ederek sinirlere saldırır ve bu da kasların tekrar tekrar ve sık sık acı verici bir şekilde kasılmasına neden olur. Kara dul ısırıkları ayrıca yüksek tansiyon, huzursuzluk ve ciddi yüz spazmları gibi diğer sinirle ilgili sorunlara da neden olabilir.
 2. Örümcek ısırığının etkileri, enjekte edilen zehir miktarı ve ısırılan kişinin büyüklüğü ve yaşı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere göre değişir. Çocuklar ve yaşlı insanlar özellikle hassastır
 3. Örümceklerin karınlarının arkasında iki ila altı iplikçik vardır. Her biri, sıvı ipek üreten, yüzlerce deliğe sahip küçük bir duş başlığı gibidir.
 4. .Dev kapılı örümcekler, yaşayan fosiller olarak kabul edilirler çünkü 300 milyon yıldan fazla bir süre önce yaşayan örümceklere benzerler. Güneydoğu Asya, Çin ve Japonya’da bulunurlar ve bacakları da dahil olmak üzere 4 inçten fazladırlar.
 5. Dünyanın en büyük örümceği goliath örümceğidir (Theraphosa blondi). 11 inç genişliğe kadar büyüyebilir ve dişleri bir inç uzunluğundadır. Kurbağaları, kertenkeleleri, fareleri ve hatta küçük yılanları ve genç kuşları avlar.

 6. Dünyanın en küçük örümceği Patu marplesi’dir. O kadar küçüktür ki, 10 tanesi bir kalemin ucuna sığabilir.

 7. Dünyadaki en ölümcül örümcekler arasında kara dul, huni ağı ve kahverengi münzevi örümcekler bulunmaktadır. Dünyadaki en korkulan örümceklerden biri olan tarantula, aslında şaşırtıcı derecede zayıf bir zehir ve bir yaban arısı sokması gibi hissettiren bir ısırığa sahiptir.
 8. Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan kahverengi münzevi örümceğin ısırığı özellikle tehlikelidir, çünkü ısırığı başlangıçta ağrısızdır. Bir kişi farkında olmadan ısırılabilir, ancak bir süre sonra cilt şişmeye ve inanılmaz derecede acı çekmeye başlar. Bir ısırık, tedavi edilmezse kişiyi öldürebilir.

 1. Araknofobi örümcek korkusudur. Kuzey Amerika ve Avrupa’da en yaygın fobilerden biridir. Araknofobi, daha büyük, tüylü örümceklerin olduğu tropik yerlerde daha az yaygındır.
 2. İnsanların iskeletlerinin dışında kasları varken, örümceklerin iskeletinin içinde kasları vardır. Bir örümceğin iskeleti veya dış iskeleti kaslarını kaplar ve korur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir