paleotik çağ

Paleolitik Çağ Hakkında:Trihte yaklaşık 2.6 milyon yıl öncesinden yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar olan bir zaman dilimini ifade eder. Paleolitik Çağ, taş aletlerin insan tarafından ilk kez kullanıldığı ve Mezolitik Çağ’ın başlangıcına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Paleolitik Çağ, Alt, Orta ve Üst Paleolitik dönemler dahil üç bölüme ayrılmıştır. Paleolitik Çağ’da insan, eski maymun benzeri varlığından insan olmak için evrimleşmiştir. Bu dönemde birçok insan kültürü ortaya çıktı ve toplum yaşamı bir yaşam tarzı haline geldi. Bu sırada insan yemek pişirmek için ateş kullanmaya, erken dinler geliştirmeye ve bu zamana kadar uzanan mağara resimlerinde görülebileceği gibi sanat yaratmaya başladı.

Paleolitik Çağ Hakkında 14 Gerçek Bilgi

 1. Paleolitik Çağ, Eski Taş Devri olarak da bilinir.
 2. 1865 yılında bir arkeolog John Lubbock ‘Paleolitik’ terimini yarattı. ‘Eski’ anlamına gelen ‘palaios’, ‘taş’ anlamına gelen ‘lithos’ kelimesinden türetilmiştir. Beraberce bu kelimeler ‘Eski Taş Devri’ni temsil ediyordu.
 3. Paleolitik Çağ’da insan avlanıp yemek için toplandı. Bu, diyetin farklı olduğu anlamına geliyordu. Yiyecekler arasında hayvanlardan elde edilen et, balık, meyve, yabani sebzeler, böcekler, kabuklu yemişler ve baklagiller sayılabilir.
 4. Paleolitik Çağ insanı daha sonraki insanlarla aynı açlık ve yetersiz beslenmeyi yaşamamış, çünkü çok çeşitli yiyecekler yiyorlardı. Daha sonra insan, insan vücudu için besleyici olarak yeterli olmadığı kadar az çeşitliliğe sahip olan mahsullere güvendi.
 5. Paleolitik Çağ boyunca insan manevi ve dini inançlar geliştirmeye başladı. Bu, mağara sanatındaki, mezar alanlarındaki ve ritüelleri öneren insan ve hayvan kemik keşiflerindeki görüntülerde belirgindir.
 6. Paleolitik Çağ kemiklerinde ve aletlerinde, ayrıca mağara duvarlarında ve diğer eşyalarda, ayrıca taş ve boncuklardan yapılan mücevherlerde bulunan desenler ve tasarımlar, bu dönemde geliştirilen sanat formlarının kanıtıdır.
 7. Bilim adamları, Paleolitik Çağ’da kadın ve erkeğin rolünü tartışıyor. Bazıları, işbölümünün erkekler ve kadınlar arasında esnek olduğuna inanırken, bazıları erkeklerin avcı, kadınların ise toplayıcı olduğuna inanıyor. Diğerleri rollerin bazı kültürlerde bile tersine çevrildiğine inanmaktadır.
 8. Paleolitik Çağ boyunca insanın hayatta kalmasını kolaylaştıran araçlar geliştirilmiştir. Bu aletler arasında el eksenleri, taş uçlu mızraklar, zıpkınlar ve yay ve oklar vardı.
 9. Paleolitik Çağ’da evcil hayvanların ilk evcilleştirildiğine inanılmaktadır.
 10. Üst Paleolitik Çağ’da takvimlerin kullanılması insanın hayvan göçünü avlanma amacıyla izlemesini mümkün kılmıştır. Bu aynı zamanda insanın hangi hayvanların ne zaman müsait olacağını bilmesini de mümkün kılmıştır.
 11. Paleolitik Çağ adam elementlerden koruma sağlamak için geçici barınaklar inşa etti.
 12. Paleolitik Çağ’da sadece bir milyon insanın yaşadığı tahmin edilmektedir. 
 13. Paleolitik Çağ’da iklim değişikliği, buzul döngüleri ile karakterize edildi. Tüm dünyayı etkileyen dört ana buzul döngüsü vardı.
 14. Paleolitik Çağ, son buz çağı sona erdiğinde ve dünya ısındığında sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir