pankreas hakkında

Pankreas Hakkında:Pankreas Muhtemelen sık düşünmediğiniz bir organdır. Karnınızın üst kısmında midenizin arkasında bulunur ve sırtınızdaki kaburgalarınız tarafından korunur. Pankreas bir kafa, gövde ve kuyruğa sahip olarak tanımlanabilir. Baş sağ karaciğere doğru,kuyruk sol tarafınıza doğru, gövde ise midenizin altından neredeyse dalağınıza doğru uzanır. Pankreasın çok önemli olan iki genel işi vardır: sindirim sularını (enzimleri) serbest bırakır ve bu işleme ekzokrin işlevi denir. Yaptığı diğer genel iş, vücudunuzda çok çeşitli fonksiyonlara yardımcı olan, kanınıza hormon denilen farklı kimyasal haberciler salgılamaktır. Bu işe endokrin süreci denir. Pankreas hakkında daha farklı bilgiler için okumaya devam!

Pankreas Hakkında 8 Gerçek Bilgi

  1. Pankreas, kan şekerini (glikoz) kontrol etmenize yardımcı olan hormonları kanın içine salgılar.Bu iki önemli kimyasal insülin ve glukagon olarak adlandırılır.
  2. Yemek yedikten sonra insülin salınır ve kanınızda çok fazla şeker (glikoz) bulunur. Çok fazla şekerin yol açtığı hasarı önlemek için şekeri kaslarınıza ve diğer hücrelere gitmeye zorlar.
  3. Şekeriniz (glikoz) düşük olduğunda, pankreas glukagon adı verilen başka bir hormon salgılar. Bu, karaciğeri salıvererek şekerleri beyninizi ve şekere bağlı diğer organları rahatlatır.
  4. Pankreas ayrıca sindirim enzimleri adı verilen çeşitli kimyasallar üretir. Bunlar, yemeğinizi sindirmek için bağırsaklarınıza salınır.
  5. Pankreas salınan ana enzimler yağ ve proteinleri sindirmek içindir. Bu enzimler temel olarak vücudun onları bağırsaklardan emmesine yardımcı olmak için proteinleri ve yağları keser.
  6. Pankreas ayrıca, temel olarak kabartma tozu olan bikarbonat içeren bir sıvıyı serbest bırakır. Bu, mideden bağırsak içine giren asitlerin dengelenmesine veya nötralize edilmesine yardımcı olur.
  7. Pankreastaki insülin salgılayan hücreler (beta hücreleri adı verilir) zarar görebilir. Bu, şeker hastalığı denilen bir duruma neden olur ve şeker hastalığı olan kişilerin ne kadar şeker yedikleri ve hangi ilaçları kullandıkları konusunda çok dikkatli olmaları gerekir.
  8. Pankreas ismi Yunanca’dan geliyor ve yazıldığından “pankreas” yazıyor. pan “hepsi” ve “kreas” et anlamına gelir. Yani, pankreas gerçekten “bütün et” anlamına gelir. Dünyanın pek çok yerinde çeşitli hayvanların pankreasları yeniyor ve çok zengin bir besin olarak kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir