Pişirme tenikleri Hakkında:Vücut tarafından tüketilecek ve sindirilecek yiyecekleri hazırlamak için kullanılan bir yöntemdir. Yemek pişirme teknikleri dünyaya göre değişiklik gösterir ancak bazıları yemek pişirmek için kimyasal reaksiyonlar kullanmasına rağmen, genellikle ısı kullanır. Yemek pişirmenin ısı veya ateş kullanımıyla 1 milyon ile 2 milyon yıl önce başladığı sanılıyor. İnsanlar yemek pişirmek için yeni icatlar yaratmaya başladıkça, pişirme teknikleri daha ileri ve ayrıntılı hale geldi. Dünyanın dört bir yanındaki şefler, genellikle bir bölgeye özgü lezzetleri ve bileşenleri içeren benzersiz yemekler oluşturmak için özel pişirme teknikleri kullanır.

Pişirme Teknikleri Hakkında 16 Gerçek Bilgi

 1. Yemek pişirmenin en eski kanıtı 1 milyon yıl öncesine dayanıyor, ancak 2.3 milyon yıl öncesine kadar bir biçimde var olduğundan şüpheleniliyor.
 2. Ocakların, yanık kemiklerin ve toprak fırınlarının kanıtları Orta Doğu ve Avrupa’da 300.000 yıl öncesine dayanıyor.
 3. Endüstri Devrimi sırasında pişirme teknikleri, gıda ürünlerinin seri üretimine uyum sağlamak için daha da ilerlemiştir.
 4. Yaygın pişirme teknikleri arasında kızartma, kızartma, buğulama, kaynatma, kızartma, fırınlama ve mangal yapılır.
 5. Yiyecekleri buharda pişirmek buharda buharlaşan ve yiyecekleri pişiren kaynar su içerir. Bu pişirme şekli yiyeceklerin besinlerini kaynatma gibi diğer yöntemlerden daha iyi korumasına yardımcı olur.
 6. Kaynatma, su veya et suyu gibi bir sıvının kaynama noktasına kadar ısıtılmasını ve yemek pişirmek için içine daldırmayı içerir.
 7. Fırınlama, fırında pişirilenler gibi kuru ısıyı yemek pişirmek için kullanmayı gerektirir. Pişirme işlemi sırasında ısı, ayak yüzeyinden içeriye doğru, dışarıdan içeriye doğru pişirilir.
 8. Kızartma, yiyecekleri sıcak bir tavada, genellikle yağda veya yağda pişirmeyi ve her iki taraf da içten pişene kadar çevirmeyi içerir.
 9. Derin kızartma, yiyecekleri sıcak yağa veya yağa yerleştirip gevrek hale gelene kadar pişirmeyi içerir.
 10. Kavurma, fırın veya et veya sebzelerin dışını karamelize etmek için kuru ısı kullanılmasını ve dıştan içe doğru pişirmeyi içerir.
 11. Barbekü, yiyeceklerin bir ızgarada pişirilmesini, kömür veya odunla veya propan veya doğal gaz gibi bir gazla ısıtılmasını içerir.
 12. Bir yemek pişirme biçimi, asitin kireç veya limon suyunda yemek pişirmek için kullanılmasını içerir. Bu, Güney Amerika’da yaygın olan ceviche adlı bir deniz ürünleri yemeğini pişirmek için kullanılır. Asit diğer yiyecekleri aynı şekilde pişirmek için kullanılabilir.
 13. Pişirme teknikleri sadece yiyecekleri pişirmek için değil, et veya diğer yiyecekleri çiğ formunda yerken ortaya çıkabilecek gıda kaynaklı hastalıkları önleme yöntemi olarak da icat edildi.
 14. Güvensiz gıda işleme uygulamaları nedeniyle gıda zehirlenmesi bugün, sanayileşmiş ülkelerde bile devam etmektedir.
 15. Güvenli pişirme teknikleri, doğru sıcaklığı ve belirli bir yemeği pişirmek için doğru süreyi kullanmayı içerir.
 16. Derin kızartma gibi bazı pişirme yöntemleri sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir