roma forumu nerede

Roma Forumu Hakkında:Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun siyasal, ticari ve sosyal merkezini oluşturan Antik Roma’nın bazilikalar, kamusal alanlar ve tapınaklar bölgesindeydi. Capitoline ve Palatine Tepeleri arasındaki bir vadide yer almaktadır. Roma İmparatorluğu düştüğünde, Forum da yaptı. Taş ve mermerinin çoğu başka bir yerden kaldırıldı ve yeniden kullanıldı. Ortaçağda otlak olarak kullanıldı ve 1800’lerde kazılar başladı, bugün bile devam ediyor. Roma Forumu dünyaca ünlü ve popüler bir turistik destinasyondur, çünkü Eski Roma’daki Senato Evi’ni düzenleyen ve onu en önemli kılan forumdu.

Roma Forumu Hakkında 18 Gerçek Bilgi

 1. Roma Forumu’nun yeri olmadan önce, toprak bataklıktaydı. Romalılar, alanı boşaltmak için Cloaca Maxima adında bir kanalizasyon sistemi kullandılar ve bu da forumu kullanmaya başladı.
 2. Roma Forumu’nu inşa etmek için kullanılan arazinin geçmişte bir mezarlık olduğuna inanılıyor.
 3. Başlangıçta, Roma Forumu popüler bir pazar yeriydi, ancak geliştikçe Roma İmparatorluğu için önemli bir merkez haline geldi.
 4. Roma Forumu, kazıdan önce biliniyor olmasına rağmen, arkeolog Carlo Featuring sayesinde, kazıların başladığı 1803 yılına kadar şimdiki kadar bilgi yoktu.
 5. Kazıların Roma Forumu’nu temizlemesi 100 yıldan uzun sürdü.
 6. Foro, eski Romalılar tarafından kentsel yerleşim merkezi meydanına verilen addır. Foro, Forum anlamına gelir.
 7. Roma Forumu antik Latince adı ‘Forum Romanum’du.
 8. Roma Forumu, seçimlerin, kamuya açık konuşmaların, gladyatör maçlarının ve hatta suçluların yargılandığı davaların yapıldığı yerdi.
 9. Antik Roma’da büyük düşünenlerin anıtları ve heykelleri Roma Forumu’nda oluşturuldu. Bazı tapınaklar erkekleri onurlandırmak için, bazıları da tanrıları onurlandırmak için inşa edilmiştir.
 10. Roma’da eski kalıntılar üzerine yeni binalar inşa etmek yaygındı. Bundan dolayı Roma Forumu’na ait yüzyıllar boyunca kanıtlar olmuştur.
 11. Roma Forumu kullanılamaz duruma düştüğünde taşlarının ve mermerlerinin çoğu Roma ve çevresinde başka binalar inşa etmek için kullanılıyordu. Roma’daki Vatikan ve kiliselerin Roma Forumu kalıntıları var.
 12. Roma Forumu’nun büyüklüğü 170 metreye 250 metre idi.
 13. Roma Forumu’nda inşa edilen yapıların çoğu Julius Caesar’ın hükümdarlığı döneminde ve halefinin hükümdarlığı olan Augustus’ta inşa edildi.
 14. Binaların çoğu 410’da, aynı zamanda Roma bir imparatorluk olarak düşüşe geçerken yıkıldı.
 15. Roma Forumu topraklarının hayvanları otlatmak için otlak olarak kullandığı Ortaçağ’da, alan “sığır alanı” anlamına gelen “Campo Vaccino” olarak bilinir.
 16. Roma Forumu’ndaki en ünlü kalıntılardan bazıları Vesta Tapınağı, Satürn Tapınağı, Titus Kemeri, Rostra, Castor ve Pollux Tapınağı ve Curia, Senato Evi’dir.
 17. Roma Forumu bankaları, tapınakları, hamamları, pazarları, siyasi mekanları ve sosyal etkinlikler için popüler bir yerdi.
 18. Roma Forumu, turistler arasında o kadar popülerdir ki, her yıl yaklaşık 4.5 milyon kişi bu bölgeyi ziyaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir