şarap hakkında

Şarap Hakkında:M.Ö 6100’den bu yana ilk bilinen şaraphanenin bulunduğu Ermenistan’da üretildiğine inanılan üzümlerden yapılmış fermente, alkollü bir içecektir. Geleneksel olarak antik Roma, Yunanistan ve Trakya’da, özellikle sarhoş edici etkileri nedeniyle tüketildi. Şarap, eski zamanlarda Mısırlılar tarafından kanla olan ilişkisi nedeniyle önemli bir dini rol oynamıştır. Şarap, Hıristiyanlar ve Yahudilikte de kullanılıyor. Maya, üzümün şekerini tükettiğinde ve onu CO2 ve etanole dönüştürdüğünde üretilir. Şarabın türü, üzümün çeşidi, fermantasyon, üzümün kökeni ve nasıl üretildiği ile belirlenir.

Şarap Hakkında 21 Gerçek Bilgi

 1. Çoğu şarabın alkol içeriği% 5.5 ile 15.5 arasındadır.
 2. Ana şarap türleri arasında kırmızı, beyaz, gül, köpüklü veya portakal bulunur.
 3. Antik Yunanistan’da, cam fazla doldurulursa tüm içeriğini dökecek bir şarap kadehi vardı.(Adalet bardağı da denir.)
 4. Yasaklama sırasında, şarap satarken veya alırken yasa dışı iken, üzüm suyu karışımı, nasıl şaraba dönüştürülmeyeceğine dair talimatlarla satıldı.
 5. 2003 yılında, şarap ve şampanya tadımı için en iyi burnu olan Richard Juhlin’in, 50 şaraptan 43’ünü doğru tanımladı.İkinci ise sadece dört tanesini tanımlayabildi.
 6. Çin’de pahalı kırmızı şarapları Coca-Cola ve Sprite ile karıştırmak bir zenginlik sembolüdür.
 7. Kırmızı şarabın sağlık açısından yararları olduğuna inanılıyor. Orta derecede kırmızı şarap içmek de diyabet riskini azaltabilir.
 8. Şarap korkusuna Sinophobi denir.
 9. Kırmızı şarap rengini üzüm derisinden alır. Kırmızı şarap, menekşe renginden kahverengiye kadar değişen renklerde koyu renkli üzümlerden yapılır.
 10. Beyaz şarabın rengi samandan sarıya kadar değişmektedir. Şarap beyazdır, çünkü üzüm posası renkli değildir.
 11. Gül şarabı, kırmızı şarabın renginden daha hafiftir, ancak yine de derisinin rengini alır.
 12. Meyve şarapları; meyveler, elmalar, mürver, yaban mersini vs. gibi üzüm dışındaki meyvelerden yapılır.
 13. Şarap ayrıca baldan yapılabilir, daha sonra bal mare veya bal şarabı olarak adlandırılır.
 14. Sake, pirinçten yapılan ve Asya’da popüler olan bir şaraptır.
 15. Şarap bazı durumlarda bölgelere göre uluslararası olarak korunmaktadır.Örnekler arasında Avrupa’da, Bordeaux, Rioja ve Chianti var.
 16. Avrupa kökenli olmayan şaraplar genellikle üzüm türüne göre sınıflandırılır.
 17. Gerçek şampanya sadece Fransa’nın şampanya bölgesinden çıkar.
 18. Amerika Birleşik Devletleri’nde vintage bir etiket taşımak için bir şarabın belirli bir yıldaki üzümlerden% 95 oranında olması gerekir.
 19. Şarap tadımı, bazı şarap sevenler ile popüler bir etkinliktir. Tat testleri çoğu zaman insanların daha şarabın daha pahalı olması durumunda bir şarabı daha yüksek kalite olarak tanımlama eğiliminde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bazıları algılanan değeri temel alan şarapları yanlış tanımlamaktadır.
 20. Bazı şarap şişeleri son derece değerlidir ve binlerce dolar karşılığında küçük servetlere kadar satışları yapabilir.
 21. En fazla şarap üreten ülkeler arasında İtalya, İspanya, Fransa, ABD, Çin, Arjantin, Şili, Avustralya, Güney Afrika ve Almanya bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir