sindirim sistemi

Sindirim sistemi hakkında:İnsan sindirim sistemi, besin maddelerinin vücuda dönüşümünden ve atıkların vücuttan atılmasından sorumlu birkaç organdan oluşur. Tükürük bezlerinin yiyecekleri parçalamak için salvia ürettiği ağızdan başlar. Sindirim sistemi ayrıca yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anusu içerir. Bu organların her biri gıdanın sindiriminde önemli bir rol oynar. Sindirim sistemi ayrıca sık sık gastrointestinal sistem veya GI sistemi olarak da adlandırılır. İnsan vücudunda, tüm sindirim sistemi yaklaşık 30 metre uzunluğundadır.

Sindirim Sistemi Hakkında 14 Gerçek Bilgi

 1. Ağız sindirimin başladığı yerdir. Tükürük bezleri, yemek kokusundan bile tükürük üretir.
 2. Tükürük, gıdadaki nişastayı parçalayan tükürük amilaz denilen bir enzimi içerir. Tükürük ayrıca, yemeğin çiğnendikten sonra yutulmasını kolaylaştırır.
 3. Yutulduktan sonra yemek borusu içinden geçerek küçük bir yuvarlak top haline gelir. Bu noktada sınama işlemi istemsiz hale gelir. 
 4. Yiyecekler yemek borusundan çıktığında, küçük kas kasılmaları yemeğin yoluna devam etmesine yardımcı olur. Bu kasılmalara peristalsis denir. Yiyecek daha sonra mideye iner.
 5. Midede, pepsin ve hidroklorik asit gıdadaki proteinleri parçalamaya başlar ve ayrıca gıdadaki tehlikeli bakterileri öldürmeye çalışır.
 6. Midede yemek, kekik adı verilen bir macun haline gelir. Midenin altındaki pilor sfinkter valfi açılır ve kekiklerin oniki parmak bağırsağına girmelerini sağlar.
 7. Oniki parmak bağırsağında kekik safra kesesinden safra ve pankreastan gelen enzimler ile karışır. İnce bağırsaklara ilerler.
 8. Gıdalardaki besinlerin çoğunun emileceği ince bağırsakta bulunur. Besinler ince bağırsaktan ayrıldıktan sonra kan dolaşımına giriş yaparlar.
 9. Kan dolaşımındaki besinler karaciğer tarafından emilir ve glikojen ve proteinlere dönüştürülür ve tekrar kan dolaşımına gönderilir. İstenmeyen atık karaciğerde süzülür ve vücuttan dışkı olarak atılır.
 10. İnce bağırsaktan kalan herhangi bir malzeme kalın bağırsağa aktarılır. Kalın bağırsak yaklaşık beş metre uzunluğundadır. Sindirilemeyen madde fermente edilir ve burada saklanır. Kalın bağırsak ayrıca kolon olarak da adlandırılır.
 11. Kalın bağırsaktaki maddeler, fermente olur ve bir miktar su vücuda geri çekildikten sonra dışkıya dönüşür.
 12. Sindirim sisteminin sonunda vücuttan atığın itildiği rektum ve anüs bulunur.
 13. Sindirim sistemindeki problemler ortaya çıktığında, kişi ağrı, şişkinlik, ishal, kabızlık, hazımsızlık, mide ekşimesi, yutma, bulantı ve kusma gibi çeşitli hastalık ve semptomlardan muzdarip olabilir.
 14. Araştırma, bağırsaklardaki bakterilerin insan sağlığı için son derece önemli olduğunu kanıtlamaya başlıyor. Yanlış bakteri türünün fazla büyümesi, sindirim sistemiyle ilgili gibi görünmese bile, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Ayrıca;

Bağırsaklar Hakkında 11 İlginç Bilgi

Mide Hakkında 11 İlginç Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir