siri

Siri Nedir:Akıllı bir kişisel asistan olarak kabul edilen Apple Inc. işletim sisteminin bir parçasıdır. Sistem kullanıcı tarafından sesli sorular kullanır ve kullanıcı tarafından talimat verilen eylemleri gerçekleştirmenin yanı sıra önerilerde bulunabilir. Sonuçlar kişiselleştirilir ve yazılım, kullanıcının diline ve kullanılmaya devam ettikçe tercihlere uyum sağlayabilir.

Başlangıçta Siri, SRI Uluslararası İstihbarat Merkezi tarafından geliştirildi ve daha sonra Apple Inc. aracılığıyla geliştirildi. Nuance Communications, konuşma tanıma yazılımını sağladı ve orijinal ses aktörleri Amerikan, İngiliz ve Avustralya aksanlarında sesler verdi. 2010 yılında Siri bir uygulama olarak piyasaya sürüldü ve daha sonra Apple 2011 yılında iPhone 4S için piyasaya sürüldü.

Siri Nedir?Siri Hakkında 16 Gerçek Bilgi

 1. Telefon işlemleri, internette bilgi arama, cihaz ayarlarını yönetme, gezinme, bilgi kontrol etme gibi birçok işlevi gerçekleştirebilir ve gelecekte dil çevirisini gerçekleştirecek.
 2. Kullanıcı, konuşmak için yükseltme adı verilen bir özelliği kullanarak veya giriş düğmesini basılı tutarak Siri’ye erişebilir.
 3. Kullanıcı, Siri’ye ne göndereceğini söyleyerek sosyal medyaya gönderebilir. Şu anda yalnızca Twitter ve Facebook destekleniyor.
 4. Bir kişiyi veya konuyu bulmak için sosyal medyada arama yapabilir.
 5. Siri’ye bir mesaj dikte ettikten sonra kullanıcı dinleyebilir ve hataların yapılmadığından emin olabilir. Hatalar varsa, kullanıcı Siri’ye onu değiştirmesini ve göndermeden önce mesajı tekrar etmesini söyleyebilir.
 6. Basit ve karmaşık matematik problemlerini çözebilir.
 7. Kullanıcının bir restoranda bırakması gereken ipucunu hesaplamasına yardımcı olmak için kullanılabilir.
 8. Kullanıcı için neredeyse bir yazı tura atabilir
 9. Amerikan aksanıyla Siri’nin orijinal sesi Susan Bennett idi.Siri için kullanılacağını bilmeden sesini 2005 yılında kaydetti.
 10. Karen Jacobsen, Siri’nin orijinal Avustralya sesiydi.
 11. Kullanıcıya hatırlatmalar sağlamak için kullanılabilir, böylece birisinin ne zaman geldiği veya bir yerden ayrıldığına bağlı olarak telefon görüşmesi yapmayı unutmazlar.
 12. Kullanıcı için kiloya ons gibi dönüşümler yapabilir.
 13. Tarihler ve tatiller için mükemmeldir ve bir kullanıcıya belirli bir tarihe kadar kaç gün olduğunu bile söyleyebilir.
 14. Restoran mevcutsa, OpenTable aracılığıyla bir restoranda randevu almak için kullanılabilir.
 15. Ayarları veya bir uygulamayı açmak için kullanılabilir.
 16. Kullanıcıya hangi uçuşların doğrudan üstlerinde olduğunu göstermek veya bir uçuşun durumunu kontrol etmek için kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir