sistine şapeli tarihi

Sistine Şapeli Hakkında:Roma’nın Vatikan Şehri’ndeki Apostol Sarayı’nda bir Roma Katolik kilisesidir. Sistine Şapeli aslen Cappela Magna olarak biliniyordu, ancak Papa Sixtus IV 1477 ve 1480 yılları arasında kiliseyi restore etti ve yeniden adlandırdı. O zamandan beri hem işlevsel hem de dini olan papalık aktivitesinin yeri haline geldi. Sixtus IV papa olurken, Mesih’in Yaşamı ve Musa’nın Yaşamı’nın fresklerini oluşturmak için birkaç Rönesans ressamı görevlendirildi. Sistine Şapeli’nin tartışmasız en ünlü sanat eseri olan Sistine Şapeli tavanı, Papa Julius II’nin isteği üzerine 1508-1512 yılları arasında Michelangelo tarafından boyanmıştır. Sistine Şapeli, dünyanın en ünlü sanatlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve güzelliği her yıl milyonlarca turist tarafından izlenmektedir.

Sistine Şapeli Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. Sistine Şapeli adını Sixtus IV zamanında papadan almıştır. Sixtus İtalyancada ‘Sisto’dur.
 2. Sistine Şapeli’nin boyutları, Kudüs’ün Tapınak Dağı’ndaki Süleyman Tapınağı ile aynıdır ve İncil’in Eski Ahit’inde açıklanmıştır.
 3. Sistine Şapeli 134 metre uzunluğunda, 44 metre genişliğinde ve 68 metre yüksekliğindedir.
 4. Sistine Şapeli’ndeki ilk Kütle 15 Ağustos 1483’te gerçekleşti. Bu aynı zamanda Varsayım Bayramı’ydı. Bu ilk Kütle sırasında Sistine Şapeli kutsandı ve Meryem Ana’ya ithaf edildi.
 5. Rönesans fresklerinde çalışan sanatçılar arasında Pietro Perugino, Pinturicchio, Domenico Ghirlandaio, Cosimo Roselli ve Sandro Botticelli vardı.
 6. Sistine Şapeli, turistler için popüler bir yer olmasına rağmen, aynı zamanda papanın özel kilisesidir.
 7. Michelangelo’nun Sistine Şapeli’nin tavanındaki resminden önce, Piero Matteo d’Amelia tarafından mavi gökyüzü ve yıldızlar ile boyanmıştır.
 8. Michelangelo Sistine Şapeli’nin tavanını boyarken, şapelin yarısını örten bir platformun üzerinde durdu. Yerde durup işine bakamadı, ancak yine de birkaç santimden itibaren geniş ölçekli bir resim üzerinde bir çalışma yaratmayı başardı.
 9. Sistine Şapeli’nin tavanının ortasında dokuz panel bulunuyor. Michelangelo, Yaratılıştan Nuh’a İncil’deki hikayeleri boyamayı seçti. Ters sırayla boyadı, böylece en iyi eseri, önce fresklerin geri kalanını boyama deneyimini yaşadıktan sonra, Tanrı tasviri olacaktı.
 10. Papa, kardinaller tarafından seçilir. Bu uygulama 1100’lü yıllardan beri var.
 11. Günde yaklaşık 25.000 kişinin Sistine Şapeli’ni ziyaret ettiği tahmin edilmektedir. Bu, her yıl yaklaşık 5 milyona eşittir. Bu, Vatikan için her yıl yaklaşık 80 milyon Euro gelir sağlıyor.
 12. Sistine Şapeli’nin güney duvarı, Musa Hikayelerinin resimlerini içerir.
 13. Sistine Şapeli’nin kuzey duvarı, İsa Hikayelerinin resimlerini içerir.
 14. Sistine Şapeli’nin doğu duvarı, Mesih’in Dirilişini ve Musa’nın Vücudu’ndaki resimlerine dair İtirazını içerir.
 15. Michelangelo, Sistine Şapeli’nin tavanını boyadı ama sunak üzerine Son Yargıyı da boyadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir