sıtma hastalığı

Sıtma Hakkında:Sivrisinek ısırıkları tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlarda enfeksiyonun belirtileri ve belirtileri genellikle 8 ila 25 gün boyunca ortaya çıkmazken, bazı insanlarda, özellikle de antimalarial ilaçlar almışlarsa, daha uzun sürebilir. Enfekte olduktan sonra semptomlar grip hastalığına benzer görünebilir ancak viral hastalıklar, sepsis veya enfeksiyöz diyare için ortak olan semptomları da içerebilir. Bazı insanlar kasılmalar, böbrek hasarı, kusma, eklemlerde ağrı, baş ağrıları ve ateşte karşılaşırlar. Komplikasyonlar çok şiddetli olabilir ve hatta ölüme neden olabilir.

Sıtma Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. 2015 yılında dünyada yaklaşık 214 sıtma vakası vardı.Sıtma hastalığından şimdiye kadar yaklaşık 438.000 kişi öldü.
 2. Önleme tedbirleri ve mihrak salgınlarının kontrolü sayesinde, sıtmadan 2000 yılından bu yana ölenlerin sayısı% 60 oranında azalmıştır.
 3. Sıtma vakalarının çoğu, Sahra altı Afrika’da görülür, ancak aynı zamanda dünyanın diğer bölgelerinde de görülür. 2015 yılında Sahra altı Afrika dünya çapında sıtma vakalarının% 89’una sahipti ve sıtma nedeniyle meydana gelen ölümlerin% 91’i de bu bölgedeydi.
 4. Dünyada yaklaşık 3,2 milyar insanın sıtmaya yakalanma riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Bu kabaca dünya toplam nüfusunun yarısı kadar.
 5. Enfekte bir sivrisinek bir insanı ısırdığında insana parazitleri bulaştırır. Bunlara Plasmodium parazitleri denir ve beş parazit türü vardır. Plasmodium falciparum parazitler insanlar için en ölümcül olanlardır.
 6. En savunmasız insanlar küçük çocuklar, bağışık olmayan gezginler ve hamile kadınlardır.
 7. Tüm sıtma ölümlerinin yaklaşık 2 / 3’ü beş yaşın altındaki çocuklarda görülür. 2015’te sıtma, Afrika’da beş yaşın altındaki 300.000’den fazla çocuğun hayatını kaybetmesine neden oldu.
 8. Sıtma ile enfekte olduğunda, bir kişinin hayatta kalma şansı, genellikle ne kadar çabuk tedavi edildiğine bağlıdır.
 9. İnsan enfeksiyonundan sorumlu parazitler sıtma tedavisi ilaçlarına dirençli hale geliyor. Bu nedenle, ilacın etkili olmasını sağlamak için ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 10. Sıtmanın yaygın olduğu bölgelerde insanlar bazen uyurken onları örtmek için cibinlik kullanırlar. Bu ağların bazıları sivrisinekleri uzak tutar ayrıca çeşitli böcek ilaçları da kullanılır.
 11. Risk altındaki popülasyonların, enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılma olasılığını azaltmanın en iyi yollarından biri, püskürtüldüğü yüzeyde altı aya kadar sürebilen iç mekan ilaçlamasıdır.
 12. Yüksek riskli popülasyonlarda bulunan bazı topluluklarda tedavi veya korunmayı göze alamazlar ve bu onları sıtma hastalığına yakalanmalarına ve ölmelerine karşı daha duyarlı hale getirir.
 13. Sıtma dünya çapında 103 ülkede bulunabilir. Halihazırda sadece 59 ülke sıtma insidansını azaltma şartlarını yerine getirebilmektedir.
 14. Nadir durumlarda, kişi enfeksiyondan dört yıl sonra hastalanabilir.
 15. Sıtma, başka bir kişiyle temas halinde bulaşıcı değildir. Sivrisinek ısırıklarından bulaşır, çünkü paraziti insanlara direkt enjekte edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir