timsah hakkında

Timsah Hakkında : Timsahlar tatlı suda yaşayan göllerde, nehirlerde, acı suda (tuzlu ve tatlı su karışımı) büyük sürüngenlerdir. Avustralya, Afrika, Amerika ve Asya’nın tropik bölgelerinde bulunabilirler. 23 tür timsah vardır ve bunların çoğu kaçak avlanma nedeniyle tehlike altındadır. Timsahın derisi moda endüstrisinde büyük beğeni topluyor ve zengin insanlar için bir statü sembolünü temsil ediyor.

Timsah Hakkında 15 Gerçek Bilgi

 1. Timsahların en yakın akrabaları kuşlar ve dinozorlardır.
 2. Timsahlar dünya üzerinde 240 milyon yıldır vardırlar. Aynı zamanda dinozorların ortaya çıkmasıyla ortaya çıktılar diyebiliriz.
 3. Timsahlar boyuta göre değişmektedir. En büyük timsah türü, 13-18 fit uzunluğa ulaşabilen ve 2200 pound ağırlığa ulaşabilen Tuzlu Su Timsahıdır. En küçük timsah türü 5 feet uzunluğa ulaşabilen ve 40-70 pound ağırlığındaki Cüce Timsah’tır.
 4. Timsahlar et yiyicilerdir (etoburlar). Balıkları, kuşları, memelileri ve küçük timsahları (avları) öldürmek için kullanılan 24 keskin dişleri vardır.
 5. Timsahlar yiyeceklerini çiğnemezler. Etleri parçalar ve büyük et parçalarını yutarlar. Bazen yiyeceklerin midelerinde daha hızlı taşlanmasını sağlamak için taşları yutarlar.
 6. Çünkü timsahlar avlarını yerken ağızlarını çokça açtıklarında, gözlerinden bir sıvı akar. Gözyaşı gibi görünen bu sıvının üzüntüyle hiçbir ilgisi yoktur. Buradan yola çıkarak, bir şeye üzülmediği hâlde üzülmüş gibi yapan insanlar için “Timsah gözyaşlarıdöküyor.”deyimi kullanılır.
 7. Hayvan dünyasının en güçlü ısırıklarından birine sahipler. Çenenin kapanmasına neden olan kaslar, çeneyi açan kaslardan çok daha güçlüdür. Bundan dolayı insanlar ağızlarını kapalı tutmak için çıplak ellerini kullanabilirler.
 8. Timsahlar genellikle çeneleri açıkken görülebilir. Çenelerini kendileri soğutmak için açarlar çünkü ter bezleri yoktur.
 9. Sadece timsahın karnı yumuşak bir cilde sahiptir. Sırtlarında cilt, deriyi kurşun geçirmez yapan kemik yapısı (osteoderm denir) içerir.
 10. Timsahlar, mükemmel bir görme yeteneğine sahiptir (özellikle gece boyunca). Gözleri gece boyunca sudan dikizlerken kırmızı noktalar olarak görülebilir.
 11. Timsahlar muson mevsiminde çiftleşir. Dişi 20-80 yumurta bırakır ve 3 ay onlara iyi bakar.
 12. Yuvanın sıcaklığı bebeğin cinsiyetini belirler. Sıcaklık 31.6 derece olduğunda, erkek doğar. 31.6 derecenin altındaki ve üzerindeki sıcaklık dişilerin gelişimini sağlar.
 13. Timsah yavrularının % 99’u hayatlarının ilk yılında büyük balıklar, sırtlanlar, kertenkeleler ve daha büyük timsahlar tarafından yenilecektir.
 14. Timsahların çoğu vahşi yaşamda 50-60 yıl yaşar. Bazı timsahlar 80 yıldan fazla yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir