Uçaklar Hakkında

Uçaklar Hakkında:Uçak, bir pervaneden veya bir motordan gelen enerji ile itilen, havada uçan, sabit kanatlı bir araçtır. Modern uçak kavramı 1799 yılında Sir George Cayley tarafından geliştirilmiştir. Önümüzdeki yüz yıl boyunca birkaç tane havacılık meraklısı uçak tasarlayıp geliştirdi.

Taşımayı sonsuza dek değiştirecek ilk uçağı başarıyla tasarlayan, inşa eden ve uçuran Wright Kardeşler sayesinde ilk sürekli ve kontrollü uçuşların gerçekleştirilmesi 1903 yılına kadar sürdü. Günümüzde uçaklar, dünyadaki insanları, eşyaları ve askeri teçhizatı taşımak ve aynı zamanda rekreasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bazı uçaklar uzaktan kumanda ile bile çalıştırılmaktadır.

Uçaklar Hakkında 12 Gerçek Bilgi

 1. Orville ve Wilbur Wright, genellikle Wright Kardeşler olarak anılır. İlk başarılı uçak tasarımını yaptılar.
 2. Uçağın uzun ince bölümüne gövde denir. Pilotlar, uçağın önünde yani gövdenin önünde bulunan kokpitte oturmaktadır.
 3. Bazı askeri ve deneysel uçaklar, ses hızından daha hızlı seyahat ederek ses bariyerini delebilirler.
 4. Concorde ticari bir uçaktı ve süpersonik uçuş yapabilen sadece iki uçaktan biriydi. Paris’ten New York’a 3,5 saatte yolculuk edebilirdi. Çoğu uçuş aynı mesafeye 8 saat sürerdi.
 5. Pilot lisansını alan ilk kadın Harriet Quimby idi. 1911’de lisansını aldı. Harriet, İngiliz Kanalı’nı uçakta geçen ilk kadın pilot oldu.
 6. Uçak yolculuğu, yer yolculuğundan daha güvenlidir. Uçak kazalarına katılanların yaklaşık% 95’inin hayatta kaldığı tahmin edilmektedir. Kuyruk ucunda oturan insanlar, bir kaza meydana geldiğinde% 40 daha yüksek bir hayatta kalma şansına sahiptir.
 7. Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün yaklaşık 30.000 uçuş var. Günlük olarak bu uçuşlara binen yaklaşık 2 milyon yolcu var.
 8. Günümüzdeki en büyük kargo uçağı Antonov An-225 kargo jetidir. Altı motoru vardır.
 9. Bugün en büyük yolcu uçağı 532 koltuklu yolcu alabilen Airbus A380’dir.
 10. Uçağı havada tutan kanatlar olmasına rağmen uçuştan sorumlu olan asansör, itme, çekme ve ağırlıktır.
 11. Bir insanın üç saatlik bir uçuş sırasında yaklaşık 1,5 litre su kaybettiği tahmin edilmektedir.
 12. Dünyanın en küçük jet uçağı, BD-5 Micro idi. Bunlardan biri Octopussy adlı bir James Bond filminde gösterildi. Bu uçaklardan sadece 100 tane üretildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir