Vezüv Yanardağı hakkında

Vezüv Yanardağı Hakkında:İtalya’nın batı sahilinde yer alan, en çok antik kent olan Pompeii’yi silen M.Ö. 79’daki patlaması nedeniyle ünlü bir volkandır. Vezüv Yanardağı günümüzde dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biri olarak kabul edilir, yalnızca patlamalar olduğu için değil, aynı zamanda yoğun nüfuslu Napoli kentine yakın olması nedeniyle. Avrupa’nın ana topraklarındaki tek aktif yanardağ ve son büyük patlaması 1944’te meydana geldi ve Müttefikleri II. Dünya Savaşı sırasında bölgeden kaçmaya zorladılar. Yaklaşık 20 yıllık bir patlama döngüsü ile gecikmişti. Vezüv Yanardağı bir stratovolkan olarak sınıflandırılmıştır ve Campanian volkanik arkının bir parçasıdır.

Vezüv Yanardağı Hakkında 13 Gerçek Bilgi

 1. Vezüv Yanardağı M.Ö 79’da patlak verdiğinde Pompeii ve Herculaneum, çamur ve volkanik madde katmanları altına gömüldü. Bu patlama binlerce insanın ölümüyle sonuçlandı.
 2. Vezüv Yanardağı, yüksek patlayıcı ve tehlikeli ve hızlı hareket eden volkanik akışkan kayaçlara sahip bir tür volkan türü olan bir stratovolkandır.
 3. Pompeii’yi tahrip eden patlama halk için bir sürprizdi, ancak neye bakacaklarını bilselerdi süpriz olarak görmeyeceklerdi. Vezüv Yanardağı patlak vermeden önce bölgeyi birkaç yıldır sarsan ciddi depremler oldu.
 4. Vezüv Yanardağı M.Ö 79’daki patlama 24 saatten fazla sürdü ve her saniyede 1.5 milyon ton volkanik madde atıldı. Bu malzeme volkanik kül, erimiş kaya ve pomza içermekteydi.
 5. Genç olan Pliny adlı bir Roman şairi püskürmeden kurtuldu, çünkü gerçekleştiği zaman Misenum’da 18 mil uzakta idi ve Tacitus adlı bir arkadaşına açıklayan mektuplar yazdı. 1500’lerde bu mektuplar keşfedildi ve bu ayrıntılı mektup, patlama hakkındaki bilgilerin çoğunun temelidir.
 6. Vezüv Yanardağı patlak verdiğinde yaklaşık 16.000 kişinin öldüğü, benzer bir patlama yaşanması durumunda bugün çok daha büyük bir sayı olacağı tahmin ediliyor. Bölgede yaşayan yaklaşık 2 milyon insan var.
 7. Pompeii’nin büyük kısmı aslında volkanik kül altında korunmuştu.
 8. Campanian volkanik yayında bulunan diğer volkanlar Etna Dağı, Campi Flegrei, Vulcano ve Stromboli’dir.
 9. Campanian volkanik yayındaki volkanlar, Afrika ve Avrasya tektonik plakalarının birleşmesinin bir sonucudur.
 10. Vezüv Yanardağı, M.Ö 79 ana patlamasını takiben yaklaşık her 100 yılda bir patlak vermesine rağmen, 1. yüzyılda durdu. 1631’de tekrar patlak verdi, bu kez yaklaşık 4.000 kişiyi öldürdü.
 11. Bilim adamları tarafından Vezüv Yanardağı’nın tekrar patlama ihtimali olduğu düşünülüyor.
 12. Vezüv Yanardağı çevresindeki bölge, günümüzde milli bir park. İnsanlar Versuvius Dağı’nın zirvesine 660 metre mesafeden arabayla, sonra da kraterin etrafına kadar uzanan spiral bir geçit üzerinde yürüyerek gidebiliyorlar.
 13. İtalyan bilim adamları ve hükümet, patlamadan 14 ila 20 gün önce uyarı vermesi gereken yeni teknolojiyi uyguladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir