yemek alerjisi nedir

Yiyecek alerjisi hakkında:Bir insan belirli bir yiyeceğe karşı anormal bir bağışıklık tepkisi olduğunda ortaya çıkar. Besin alerjisi olan bir birey bu yiyeceği tüketirse, kaşıntı, kurdeşen, kusma ve / veya ishal, olası dil şişmesi, solunum zorluğu, düşük tansiyon ve ağır vakalarda anafilaksi gibi çeşitli reaksiyonlara maruz kalabilir. . İmmünoglobulin E, bir gıda molekülüne bağlandığında bir gıda alerjisi meydana gelir. Histamin gibi enflamatuar kimyasallar salınır ve bir reaksiyon oluşur. Gıda alerjileri söz konusu olduğunda, gıdada genellikle soruna neden olan bir proteindir. Besin alerjileri ve besin duyarlılıkları, doğada daha az akut, daha az belirgin ve daha kronik olan gıda duyarlılıkları ile aynı değildir, ancak çoğu zaman aynı oldukları gibi karıştırılırlar.

Yiyecek Alerjisi Hakkında 13 Gerçek Bilgi

 1. Meyve, pirinç, buğday, soya, inek sütü, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, ağaç fıstığı, yer fıstığı ve balık gibi yiyecekler insanların alerjileri olan yaygın gıdalardan bazıları.
 2. Bazı sorunlar, bir kişinin aileye, yemeğe, alerjiye karşı alerjik reaksiyonlar, D vitamini eksikliği veya çok temiz olması (insanın ellerini ve çevresini sürekli olarak kimyasal temizlik maddeleriyle temizlemek) alerjik reaksiyonlar gibi gıda alerjileri riskini artırabilir.
 3. Bir gıda alerjisine semptomların başlaması, yiyeceğin maruz kalmasından veya yutulmasından birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.
 4. Bir gıda alerjisini doğru şekilde teşhis edebilmek için bir kişinin belirli tıbbi testlere maruz bırakılması gerekir. Bu testler bir oral gıda zorluğu, cilt prick testi, tıbbi bir öykü ve bazı durumlarda tıbbi olarak denetlenen bir eliminasyon diyeti içerebilir.
 5. ABD ve gelişmiş dünyadaki diğer ülkelerde, insanların% 4 ila 8’inde bir veya daha fazla gıda alerjisinin olduğu tahmin edilmektedir. Bu yaklaşık 12 milyon kişiye eşittir.
 6. Erkek çocukların yiyecek alerjileri yaşamaları, kız çocuklardan daha yaygındır.
 7. Besin alerjileri çocuklukta her zaman bulunmaz ve daha sonra hayatta gelişebilir.
 8. Oluşabilecek ek alerjik reaksiyonlar arasında burun akıntısı, nefes darlığı ve / veya hışıltı, mide krampları, bayılma, baş dönmesi, dil ve / veya boğaz şişmesi nedeniyle yutma sorunu ve döküntüler sayılabilir.
 9. Bir gıda alerjisi solunum yolunu veya bir kişinin kan dolaşımını etkilerse, kişi acil tıbbi yardım gerektiren anafilaksi yaşayabilir.
 10. Alerjiden gıdaya veya başka bir maddeye anafilaktik şok yaşamaya meyilli kişiler genellikle epi kalemi taşırlar. Bu cihaz bir iğnede adrenalin içerir ve derhal uygulandığında, kan akışını iyileştirerek ve vücuttaki dolaşımı iyileştirmek için kalp atış hızını artırarak anafilaksiyi tersine çevirebilir.
 11. Hayatı tehdit edici olmayan vakalarda, bir birey, bir gıda alerjisi belirtisinin bazılarını tedavi etmek için antihistaminikler alabilir. Antihistaminikler, anafilaksinin tüm semptomlarını tedavi edememektedir.
 12. Besin alerjisine sahip kişilerin sayısı artmakta ve çoğu bunun, insanların yediği yiyeceklerin çoğunun genetik olarak değiştirildiğinden dolayı olduğuna inanmaktadır.
 13. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl anafilaksiden ölenlerin sayısı kabaca 150’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir